Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От „Bat World България“ са сигурни:

Ще заобичаме прилепите с истории за тях, споделени от цял свят

Снимка: Facebook/batworld.bg

Нашият живот не би бил такъв, какъвто го искаме, ако ги нямаше прилепите. Те не са просто ценни летящи същества, но и много чувствителни и интелигентни бозайници.

„Защитен вид са и въпреки това в световен мащаб популациите намаляват. А намаляват, защото не ги харесваме – коментира пред БНР-Радио София Вяра Крушкова (▼) от „Bat World България“. – Намерихме начин хората да започнат да ги харесват, дори да ги заобичат – чрез историите с прилепи, които могат да разкажат хората от цял свят.“


Организацията, в която работи Крушкова, се занимава с лечението и рехабилитацията на тези животни. Преките наблюдения върху тях и отглеждането на малките им променят сухите данни за това какво представляват и колко и защо са важни, твърди тя.

Само за 2022 г. от българския асоцииран член в семейството на „Bat World Sanctuary“ са се погрижили за 320 пациенти и са решили проблем на хората над 50 пъти.

„Ако в края на лятото през отворения ви прозорец влети прилеп, не се страхувайте. Той всъщност е дете, което се учи как да лети, използвайки ехолокацията си. Няма да ви нападне, няма да се оплете в косите ви. Това е ужасно уплашено дете, сукалче“, разказа Крушкова.

От „Bat World“ са решили да създадат платформа, в която да публикуват истории с прилепи. Таза се надяват да помогнат на хора и организации по-успешно да пазят тези летящи бозайници.

В момента Вяра Крушкова и нейните съмишленици за подели кампания  -  „ПРИЛЕПнал за теб”, за набиране на средства за специализирания сайт.

Една от вълнуващите истории с прилепи ще чуете в разговора.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодосий Теодосиев

Теодосий Теодосиев: Либерализмът в училище убива бъдещето на България

В ерата на изкуствения интелект и бурното развитие на технологиите, специалисти и ръководители в сектор Образование осъзнават значението на обучението по математика и търсят нови форми за предаване на положителен опит между преподаватели. Проблемът не е от днес и вчера. Решаването му няма да стане с още по-високи заплати – тогава учители..

публикувано на 26.02.25 в 15:10
Елисавета Белобрадова

Елисавета Белобрадова: Учебната програма от 5. до 7. клас спешно трябва да се реформира!

Какви проблеми има в образователната система у нас - това беше тема на кръгла маса , която се проведе в столицата. В дискусията на експерти, директори, представители на институции, на местната и законодателната власт, както и на неправителствения сектор основен фокус бяха учениците от 5. до 7. клас. "До 4. клас българските деца показват..

публикувано на 26.02.25 в 14:33

Група "Overhook" - без преструвки, но екстравагантни

В предаването "Добър вечер, София“, младата алтернативна група "Overhook" представя своята музика, която съчетава няколко стила в едно - алтернативен рок, рап, фолкор и не на последно място метъл. Групата се състои от Nick St, както сам се представи – лидерът на групата, който е вокал и тесктописец, Veno e най-новият член, който съвсем наскоро се..

публикувано на 26.02.25 в 13:57

Първа в ЕС: УМБАЛ "Александровска" въвежда модерна роботизирана хирургия - "четири ръце"

В Клиниката по обща и чернодробно-панкреатична хирургия – І-ва хирургия на УМБАЛ "Александровска" бе демонстрирана и въведена в експлоатация последен модел роботизирана хирургична лапароскопска система за безкръвни операции с 4 ръце с възможности за телехирургия. На събитието присъстваха министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов,..

публикувано на 26.02.25 в 13:27

Нов културен проект насочва вниманието към репродуктивните проблеми на жените

Нов културен проект съчетава интерактивна изложба, ателиета по терапевтично писане и дискусионен форум, които насочват вниманието към репродуктивните проблеми. Автори на "ЕДНА ОТ ТРИ: Субективни гледни точки за аборта и безплодието“ са Мария Станишева и румънката Руксандра Губернат. Активностите по проекта се фокусират върху травматичните..

публикувано на 26.02.25 в 12:05

Отново ограничават движението по "Хемус" заради ремонт на тунел "Топли дол"

Движението от 30-ти км до 47-ми км на АМ "Хемус" в двете посоки ще бъде ограничено за 4 часа в нощта на четвъртък срещу петък, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура“. Мярката ще бъде в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 28 февруари. Промяната в организацията на движение е заради обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел "Топли дол"..

публикувано на 26.02.25 в 10:18
Цвета Николаева

В столичния район "Красно село" графиците за сметоизвозване се актуализират всеки месец

Почистващата фирма, която обслужва "Красно село“ е измила всички основни улици и булеварди в района след снеговалежите. От днес започва и ново миене на пътните артерии, каза пред Радио София кметът на "Красно село“ Цвета Николаева. Тя добави, че тази година района е по-чист от всеки друг път. В тази посока районната администрация работи..

публикувано на 26.02.25 в 09:28