По думите на Марин Димитров без подкрепата на различни институции осъществяването на фестивала няма да бъде възможно. Основни партньори на събитието са Столична община, както и много частни бизнеси. Ангелина Петкова допълни, че е изградена дългогодишна традиция с Европейския парламент и Европейската комисия да бъде честван Денят на Европа с 3d mapping, който постепенно е прераснал във фестивал.
"През 2015 година решихме да участваме в един голям международен конкурс за 3d mapping, който всъщност беше първият в рамките на Festival Platz Berlin. Той е най-големият фестивал за подобен тип изкуства и тогава имахме щастието да спечелим първо място. След това спечелихме още веднъж през 2018 г. и оттогава станахме основен продукционен партньор на Festival PlatzInternational за всички фестивали, които организират", сподели Димитров.
След натрупан опит, през 2022 г. е реализиран и SOFIA LUNAR. На първото издание са присъствали голям брой хора, над половин милион души, което е надминало очакванията на организаторите. В четирите дни, през които се е провеждало събитието локациите са били 13, а артистите 14 от три континента. Шоуто се състои в 3d mapping проекции и светлинни инсталации, които се провеждат през тъмната част от денонощието, като продължава от 21:00 до 0:00 ч. Инсталациите са три вида - видео проекции върху сграда, статични проекции и светлинни скулптури.
"В сравнение с миналата година локациите ще са почти двойно. Миналата година те бяха 13, тази ще са 23, като някои от тях ще бъдат извън централната градска част, за да можем да покажем на хората, че подобни неща могат да се случват не само в центъра на София", каза Димитров. Той изрази надежда SOFIA LUNAR да стане устойчив през годините и София да се нареди на картата на световните събития от подобен род.
Тази година ще бъде организиран голям конкурс за 3D mapping, който ще се проведе на Регионалния исторически музей. Състезанието ще е международно, кандидатурите са 24 от 12 страни, като 7 от тях ще бъдат излъчени на фасадата на музея, а накрая ще бъде обявен и победител.
На тазгодишния фестивал ще бъдат представени и много наши автори, като характерното е, че ще темата ще бъде за околната среда.
"Тази година е Европейската година на уменията, като този конкурс на Регионалния исторически музей ще бъде по повод нея. И реално искаме да обърнем внимание на всички тези умения, които ние понякога неглижираме, но са важни да ги развиваме", посочи Ангелина Петкова.
В рамките на проекта ще има обучения на млади артисти, като ще има 8 семинара по 3d mapping, 3D анимация и нощна фотография и всичко ще бъде безплатно.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа..
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..