Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечтите могат да се сбъдват

6
Снимка: Виолета Цолова

БНР бе медиен партньор на Пролетните награди за бизнес и туризъмКои са най-успешните, най-иновативните и най-вдъхновяващите компании и марки в страната и кои са отличените със статуетките.

Пръв гост е д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в ЮФ на СУ, награден в категорията Право, подкатегория Правно образование:

"Висшето образование не е отделен организъм от цялостното състояние на държавата. Благодарение на всеотдайността на колегите, успяваме да се справим със статуквото, с липсите и недостатъците не само от материални ресурси. Иначе образованието е на прилично ниво, поне по право не отстъпваме по нищо на останалите държави. 

Смята се, че студентите не са подготвени за пазара на труда. Мога да кажа, че студентите излизат със сериозен теоретичен и фундаментален набор от знания, но трябва да направим разграничения в коя сфера ще упражняват професията си. В държавната администрация знанията им се сблъскват със статуквото и не могат да ги реализират.

Всяка промяна в нормативната уредба трябва да бъде добре преценена и да има последователност. Всяка теория следва да обслужва обществения интерес."

Д-р Йорданка Господинова е наградена в категорията Медицина, подкатегория Здравословно хранене:

"Основната грешка в начина на мислене на хората, е свързването на празниците с храна и преяждане. Много други неща могат да направят празника ни смислен. Всяка рязка промяна е стрес за организма. Грешка е след прехранване, да се влезе в драстично гладуване. Правилният подход е балансираното хранене.

Получава се разминаване между нашето желание и това, което се случва. Здравословното хранене е много експлоатирано понятие, няма универсално определение. Храненето, което е съобразено с наличните продукти, без да ни затруднява и да стане начин на живот, вкл. спорт, почивка, работа.

Всеки прави собствена компилация, която не дава резултат, ако искаме да се променим. Няма фатални неща. Мечтите могат да се сбъдват."

Наградата в категорията Архитектура и дизайн е за арх. Теодора Джерманова и мецената Христо Киров, собственици на Сити марк арт център – място за култура, театър, изкуство и кино:

"Работим много активно от 1989 и успяхме да оцелеем и да направим бекграунд, който ни позволи да инвестираме в култура. Тези инвестиции се връщат след много години, но резултатите им са видими. Духовното не само оцелява, но ни дава нови пътища. Изкуството събира хората. Приоритет ни е създаването на среда за най-малките. Децата до 3 г. усещат музиката с всичките си сетива. Концертите за бебоци са харесвани и от родители, и от баби и дядовци. Възпитаваме публика, която после отива в големите зали." (Хр.Киров)

"Няма друг начин за справяне с духовната криза, освен развиването на духа. Човек трябва ежедневно да се опитва с малки стъпки да подобрява средата и отношенията си с хората. Това дава увереност у човека. Театърът, киното, книгите - човек рано или късно се обръща към това. Когато едно дете от рано има тази потребност, като възрастен това му помага, това храни душата." (арх.Джерманова)

Организатор на събитието е журналистът и юрист Нина Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация:

"Стана съвсем случайно, говорихме с колеги журналисти, стана дума за награди, където искали "такса награда" - някои били с хиляди. Казах, добре, не може ли да направим събитие с кауза, където да не се плаща!
Категориите тази година бяха 12. Каузата ни е за семейства с репродуктивни проблеми. Ние сме екип, който често работи безвъзмездно. Събират се повече средства, когато идват хора, за да бъдат видяни, това е истината, жалко звучи." 

Д-р Гергана Коларова е изпълнителен директор на Първа АГ болница Света София, наградена в категорията Медицина, победител в подкатегория Болница:

"Болницата ни е на 72 години, предлагаме силно развито отделение по хирургия на млечната жлеза, имаме и ин витро фертилизация като общинска структура, всички подобни са частни.
Българката е много по-образована и информирана, тя винаги има мнение, наша работа е да го вкараме в правилата на добрата медицинска практика. 
Когато започвах работа, първо раждане бе до 28 г., другите ги смятахме за възрастни първескини. Днес икономическата стабилност и самостоятелност на жената след 30-те, я карат да ражда след тази възраст, така е в Европа. В момента във фертилна възраст са по-малко на брой жени. Проблемите във фертилно отношение са 50% на мъжете и 50% на жените. Но с нарастването на възрастта, нарастват и възможните генетични усложнения." 
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57