Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн платформа подпомага грижите за възрастни хора и деца

Снимка: Pixabay

JoinedInCare е безплатна онлайн платформа, която предоставя полезна информация за възрастни хора, роднините и гледачите им. 
На 19 април платформата навърши 1 година. Идея за нейното създаване се заражда, когато хора от екипа срещат трудности при гледането на възрастните си родители.

„Оказа се, че на никое място или платформа не съществува информация, която да е обединена и да е леснодостъпна. Ние, като компания, решихме да итегрираме всичко и да създадем такова достъпно и лесно откриваемо място, с което да улесним и другите хора, в желанието им да се грижат за своите възрастни родители“, каза в ефира на „Ритъмът на столицата" Десимира Василева.

На страницата на платформата е предоставена различна информация за различните държави, на съответен език.

"С това целим да сме по-добре разпознаваеми за съответната държава. Разбира се, от държава до държава има разлика в домовете, в информацията и в статиите, които биха вълнували възрастните хора и техните близки", допълни тя.

Относно домовете за възрастни хора в България, платформата предоставя рейтинг, който ориентировъчно дава информация за по-доброто място за възрастните хора.

Рейтингът ще им помогне да преценят кое да бъде мясстото, което те избират, допълни Десимира Василева.

За какъв тип грижа става въпрос?

„Това, което сме направили в нашата платформа, е тя да бъде място за споделяне на знания, в грижата за възрастни хора. Има полезна информация за възрастните хора – да открият организации за подкрепа, домове за възрастни и домашни асистенти“, увери тя.

По думите й, за тази една година, платформата е търсена и се развива много добре, различни организации и общини също имат желание да участват и да споделят информация.

JoinedInCare вече има нова секция, обособена в полза на децата – „Деца и възрастни“.

Екипът организира детски конкурс „Колко мило, колко сладко е при бабка и при дядко“. Неговата цел е да насърчава общуването и взаимодействието между децата и възрастните им баби и дядовци. Децата ще имат възможност, под формата на рисунка, разказ, снимка или стихотворение да разкажат за преживяванията със своите баби и дядовци по време на Великденските празници.

В конкурса могат да вземат участие деца и младежи между 7 и 19 години. Могат да участват и деца извън пределите на България.

Чуйте разговора за да разберете още: Каква е обратната връзка от ползвателите и как екипът полага грижи да подобри здравния и социален живот на възрастните хора, на колко езика е достъпна тя и какво предстои в нейното развитие в бъдеще.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00