Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между кориците на фотокнига

55 нережисирани кадъра от 2157 дни на режисьора Мартин Илиев

Снимка: Яна Спиридонова

„2157 дни“ е наречена  фотокнигата на  Мартин Илиев, който бе гост и я представи в предаването „Радиокафе“.

„Това са фотографии и текстове, които съм създавал през последните 6 години от живота си“ разкрива той, допълвайки, че всичко започва през 2016 година, когато баща му е диагностициран с рак, а последните фотографии са направени миналата година, “с които се надявам да затворя този турбулентен период, през който се случиха много неща“, сподели той.

Аз съм режисьор, но където и да ходя, фотографията винаги ме е съпътствала. Почти навсякъде където ходя, нося фотоапарат със себе си, обичам да снимам. Тогава докато чаках, ми направи впечатление една красива гледка от болничния прозорец и направих тази снимка“, разказва още Мартин Илиев.
По думите му доста от снимките са правени без никаква идея за проект.

„В началото на миналата година започнах да размишлявам върху нещата, които се случиха“, твърди той. По стечение на обстоятелствата, през годините не успява да направи филм по текстовете и фотографиите. 

„Някак си, гледах на тази книга като на филм, който не направих. Подходих режисьорски и така започна да се оформя една история“, твърди авторът и допълва, че за малко повече от година е завършен проектът, който хората могат да видят.

„Имах нужда чисто емоционално да затворя този цикъл, той да бъде материализиран с нещо красиво и да остане там. Нещата са емоционални, но и универсални“, поясни той.


▲ Една от снимките в книгата на Мартин Илиев

Надеждата е в дъщеря ми, която доста присъства в книгата. Нейната поява преди 3 години беше също важен за мен момент“, категоричен е Мартин Илиев. Твърди, че е документирал всеки един момент от нейното порастване и животът им заедно.

Той уточни още, че селекцията на фотографиите е направил с помощта на своя приятел Димитри Стефанов, който е и редактор на книгата.

На 27 април от 18:30 ч. ще се състои среща разговор с автора на фотокнигата „2157 дни“ и  редактора Димитри Стефанов.

Чуйте още интересни подробности от разговора в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31