Изданието представя фототипно ръкопис и може да се каже, че в него си дават среща изкуството и науката.
Този съвременен ръкопис е вдъхновен от научни пътешествия и екзотични експедиции, които учените през XIX и началото на ХХ век предприемат до различни части на света. Често пъти техните наблюдения с жив и увлекателен език са документирани върху ръкописно написани дневници. Рисунките пък са дело на самите учени или на придружаващ ги художник – те онагледяват и пресъздават видяното. Днес, когато съществуват много възможности за документиране на наблюденията и вербализиране на знанието, авторът на ръкописа се обръща към този архаичен модел, за да ни представи една вълнуваща и интересна "територия" – диворастящите орхидеи в България.
Следвайки актуални изследвания по темата и основавайки се на авторитетни публикации и база данни, изкуствоведът, художник и естествоизпитател Любен Домозетски разширява интересите си в областта на ботаниката, натрупвайки лични наблюдения и опит в откриването и разпознаването на тези интересни растения. Впоследствие с молив и бои в ръка систематизира наблюденията си в ръкопис, който представя с кратко описание и рисунки всички диворастящи видове орхидеи у нас.
В ефира на предаването "Ритъмът на столицата" той разказа за изложбата, книгата и любовта си към ботаниката.
"Страстта ми към природата, ботаниката в частност и още по-специално към орхидеите е от доста отдавна. Това е нещо като странично занимание", каза той и допълни, че още в детските си години е имал влечение към природата, към изследване на нейните процеси свързани с видовете, към зоологията и ботаниката същевременно.
"Впоследствие този интерес започна да се профилира по посока изследване на растенията в България и още по-специално към орхидеите", споделя той.
"Орхидеите са изключително интересни растения, те се срещат на много и различни места. Диворастящите орхидеи, които се срещат в България и които са представени в настоящата книга, се характеризират с малко по-различен начин на живот и на развитие. Имат понякога по-дребни цветове и изглеждат като обикновено растение, човек ако не се вгледа в тях, няма да му направят впечатление", твърди Любен Домозетски. Разкрива, че това което го е привлякло в тях е начинът, по който се опрашват и въобще съществуват.
Привлича го и тази част от ботаниката, занимаваща се с разпространението на видовете, очертаване на границите им и установяването на тяхното местоположение.
Някои от диворастящите орхидеи съществуват в Шуменското плато и Странджа.
Срещат се в гористи места, в иглолистни гори и високопланински райони.
Изложбата "Записки по българските орхидеи" може да бъде видяна в Националния природонаучен музей. Тя ще остане позиционирана там до края на годината, увери Любен Домозетски.
Чуйте още подробности в разговора на Невена Николова.
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..