Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на район “Средец“ Трайчо Трайков в колата на Радио София

Трайчо Трайков
Снимка: БГНЕС

Тази седмица в сутрешния блок „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми от централния район „Средец“. В колата на Радио София, заедно с водещия Божидар Янев, се качи кметът на района Трайчо Трайков.

Проблемът с паркирането е един от основните в „Средец“, поради факта, че се намира в идеалния център на София.

„Да, естествено, че липсва място. Има много служебни абонаменти и това беше една от причините, поради които аз подкрепих промяната - да има само до три на адрес, не на фирма. Няма да става по-лесен въпросът с паркирането, тъй като някои от съвременните градоустройствени решения, които са свързани с място за повече пешеходци и колоездачи, ще отнемат допълнително паркоместа“, каза Трайков.

По думите му, за района монтажните паркинги биха били вариант, но не и подземните, тъй като инфраструктурата не позволява.

В район „Средец“ попада и част от най-големия столичен парк – Борисовата градина. В много от случаите отговорностите се поделят между „Зелени системи“ на Столичната община и районната администрация, обясни Трайчо Трайков.

„За „освобождаването“ на 12-те декара, които бяха заградени към „Мария Луиза“ си съдействахме. В Княжеската градина имаме три проекта, по които има напредък. Единият е спортна площадка със свободен достъп за няколко вида спорт до ул. „Гурко“. Близо до стрийт фитнеса имаме друг проект, за който провеждаме процедура - за детска площадка, за деца от 3 до 12 години. От вчера сме в разговори и с една фирма, която ще направи дарение за обновяване на стрийт фитнеса“, добави кметът на район „Средец“.

Той допълни, че големият ремонт в Борисовата градина, който беше планиран от Столичната община, няма да се случи.

По отношение на чешмите в района, Трайчо Трайков обясни, че годишният бюджет за тях, стига колкото да се платят сметките за вода и за дребни ремонти. Всичките общински тоалетни в района работят, каза още той.

Трайков допълни, че скоро приключва ремонта на градинката пред хотел „Рила“.

„Решихме да оправим цялото каре. Ремонтира се и тротоара на ул. „Леге“. Всичко е с плочки по новия стандарт на Столичната община, който беше приет миналата година“, добави кметът.

До края на годината предстои и преустройството на две сгради в детски градини – на ул. „Христо Белчев“ и на ул. „Иван Асен II“, каза Трайчо Трайков.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Иво Анев

"Форум", 18.11.25: Защо демокрацията ни е истинска

Коментатор във "Форум" на 18 ноември е Иво Анев . Той е доктор по икономика и управление (УНСС). Ръководител и икономически експерт на екип "Историческа баня", създал една от три финансирани от ОП "Софияплан" концепции за възстановяване на северното и източно крило на Централна минерална баня - София. Икономически и финансов консултант  на..

публикувано на 18.11.25 в 18:30

Предстои промяна на Регламент 261 на ЕП, отговарящ за обезщетяване и помощ на авиопасажерите

По време на национална кръгла маса, организирана от Европейския потребителски център – България (ЕПЦ), бе обърнато особено внимание върху предвижданите промени в Регламент 261 на Европейския парламент, отговарящ за обезщетяване и помощ на пътниците, ползващи въздушен превоз. В документа се засягат правилата за изплащане на причинени вреди и..

публикувано на 18.11.25 в 16:59

"Андре Шиние" ще открие фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора

В Стара Загора ще се открие най-големият оперен балетен фестивал за  оперно и балетно изкуство   в  България. От 21 ноември, до 7 ноември в града ще се проведе 55-ото му   издание . Тази година се отбелязва И 100-годишнината на Старозагорската опера.  С операта "Андре Шиние"  на 21 и 22 ноември, ще бъде поставено началото на грандиозното..

публикувано на 18.11.25 в 16:35
Ангел Георгиев и Теодора Димитрова от Синдео

Българските учители осъзнават възможностите на AI и искат да ги използват

Изкуственият интелект (AI) става все по-важен елемент в образованието в Европа. Изследването "Future of Education Report" на GoStudent проследява как учители, ученици и родители възприемат технологиите и как се подготвят училищата за внедряването на AI. Проучването обхваща около 5859 родители и техните деца на възраст между 10 и 16..

публикувано на 18.11.25 в 16:26

Златният български лев е бил равностоен по стойност и авторитет с френската монета от 20 франка

Златните монети на Цар Фердинанд са сред най-търсените монети не само в България, но и в целия свят . Това съобщи пред БНР-Радио София проф. Константин Дочев, експерт в сферата на нумизматиката с дългогодишен опит. Юбилейните монети , които БНБ пуска периодично, винаги са били предмет на голямо внимание , а те напоследък станаха..

публикувано на 18.11.25 в 15:20

Подготвят Шесто издание на Фестивала за авторски театър

РЦСИ "Топлоцентрала" ще бъде домакин на  шестото издание на Фестивала на авторския театър – ФАТ  от  21,до 23 ноември 2025 г.  Фестивалът ще представи премиерни  спектакли, дискусии и театрални работилници, отваряйки пространство за нови идеи и творчески срещи.  Тазгодишното издание на ФАТ продължава мисията си като единствения..

публикувано на 18.11.25 в 15:07
Цвета Балийска

В очакване на шестото издание на Фестивала на авторския театър

На 21, 22 и 23 ноември 2025 г. "Топлоцентрала" ще бъде домакин на шестото издание на Фестивала на авторския театър – ФАТ. В продължение на три дни фестивалът ще представи премиерни спектакли, дискусии и театрални работилници, отваряйки пространство за нови идеи и творчески срещи. Тазгодишното издание на ФАТ продължава мисията си като единствения..

публикувано на 18.11.25 в 13:51