Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучителят Анита Гергова в Късното шоу:

"Губя себе си в ролята на майка" - да се изгубим, за да се намерим

Снимка: osuznatiroditeli.com

"Губя себе си в ролята на майка" – разговор в Късното шоу с Анита Гергова, майка на 4 деца.

Как жената, майката, успява да запази себе си?

Кога се губи и как да се намери?

"Бих казала, че това е един цикличен процес. Ключовото е, че когато се изгубя, докато се губя, имам нужда да стигна до едно мое "дъно" и когато го достигна си казвам о, Слава Богу! Защото повече "надолу" няма. Единственият път е нагоре…", споделя младата жена. "И винаги, след всяка моя криза на изгубване се ражда нещо. Така се роди тази среща с родители - "Губя себе си в ролята на майка", в която вярвам, че ще подкрепя тези дами, които в момента са в "дъното" си.

Има ли етап, в който усещаш, че се губиш, но не си го позволяваш?

Според Анита, на ниво този етап започва тогава в душата, когато си легнат всички – приспиваш децата и усещаш, че нещо се случва..

Тя споделя с нас методите, които ѝ помагат да се справи:

"Вземам един лист и започвам всичко да пиша. Или в телефона. Без значение какво ще излезе", казва тя и добавя:

"Двама-трима души разбират какво се случва с мен, но аудиторията, обществото в по-голям кръг, там ти не се губиш – не можеш!"

За срещата "Губя себе си в ролята на майка", която предстои да се случи в края на май Гергова споделя:

"Ще бъде много различно. Защото точно по време на моята криза ми дойде идея, че аз няма да говоря, а другите да слушат, както са свикнали, а съм подготвила 3 практически упражнения", разкри тя. Ето какво ще се случи:

Брейнсторминг - "С помощта на бял лист хартия ще се поровим в себе си, на ниво "мозък. След това ще навлезем в дълбок анализ, аз ще ги водя с въпроси, ще има споделяне. Ще направим упражнения по двойки на по-лично ниво, с предварително подготвени от мен въпроси. Всичко зависи от това, което ще си отговорим сами за себе си, защото те решенията са в нас, никой няма да дойде да ни изведе от нашата си дупка", категорична е Анита Гергова.

"Накрая срещата ще завърши с една обща дейност – ще ги фокусирам да направим стъпки", казва тя и допълва, че след разговорите е добре участниците в събитието да следват действията.

"Ако нямаме конкретно действие, след работата, която сме свършили, все едно нищо не сме направили", подчерта тя.

 Търсенето и намирането -  в децата, родителите, възприятията, възпитанието:

Вината – как да се справим, какво си "взимаме" от нея.

Съветът на експерта: "Приеми я като приятел, не като съдник. Вината е чувство, което прилича на гнева. Ако се поровим откъде идва и защо се появява, ще разберем какво стои зад нея. Това биха могли да бъдат очаквания, представата за това какъв родител трябва да бъдеш, или какви трябва да бъдат твоите деца".

Амбицията - най-честата причина да се изгубваш в ролята на майка.  

"С амбицията да дадем на детето максимално всичко, това, което ние не сме имали, това, което искаме като на-добро, всъщност ние го лишаваме от много умения само да се справи, само да постига нещата в живота. Пример: Когато играем, или правим неща заедно, нека то бъде инициатор, а не ние, като му помогнем да покаже идеите си, да задействаме вътрешната мотивация в детето", съветва експертът.

Ролята на бащата:

"В цялото родителство и майката и бащата са на пиедестал, имат еднакво важна роля в живота на детето. Таткото също се отдава – той работи, грижи се за семейството. Когато липсва комуникация, бащата също губи себе си в ролята си на баща", категорична е Анита Гергова.

"В комуникацията нека бъдем зрели, мъдри, пораснали хора а не деца", съветва тя.

Чуйте разговора на Диана Костова, за да разберете какво още би ни помогнало в осъзнатото родителство, а на 28 май 2023 г. не пропускайте да се включите в срещата със самата Анита Гергова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45