Състезанието е създадено с идеята да популяризира малко познати места, като планината Чепън до Драгоман, както и колоезденето и бягането, като екологични и здравословни начини на придвижване. Категориите са за възрастни, юноши и деца и всеки желаещ може да се включи без да има особена подготовка. Дистанциите са с различна дължина, като за най-тренираните са маратонските трасета от 40 км. Всеки участник трябва да притежава лична екипировка, като това фигурира в общите условия за записване:
"За колоездачите задължителна е каската, задължително е да има канче за вода, защото това е много важна част. Хидратацията е нещо, което е важно не само за обикновения човек, но и за хора, които спортуват. На подкрепителните пунктове те имат възможност да си сипят вода, като това е невъзможно без собствен съд", поясни Стоева.
Велосипедистите при авария могат да сервизират велосипедите си в изградените за целта пунктове.
Каузата, която състезанието ще подкрепи е:
"Тази година отново се концентрираме върху вековните дървета, чието опазване популяризирахме преди две години. Това е една инициатива на Сдружение за дива природа "Балкани" и Асоциацията на парковете в България, която цели да покаже на обществеността, че вековните дървета трябва да бъдат съхранени. Има редица фактори, които все повече ги застрашават - урбанизацията, замърсяването, дори ако щете все-повече частни имоти не обръщат внимание на дърветата. А те са белите дробове и на града и на природата", каза Стоева.
Идеята за опазването им вече е придобила дигитализиран вид и най-после има работещо приложение за смартфон. То дава възможност, когато човек види дърво с вековна история да го въведе в регистър чрез заснемане и картиране посредством приложението. Миналата година е стартирала и инициатива по опръстеняването на птици с цел те да бъдат изследвани. В рамките на състезанието се продават бъфове и канчета, които са рисувани от художничката София Попйорданова, като голяма част от средствата ще бъдат заделени за тези каузи.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..