Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От морбили са застрашени неваксинираните деца, полиомиелит могат да внесат бежанци

Снимка: newscientist.com

През последните години, във връзка с ковид пандемията спадът при имунизациите срещу полиомиелит и морбили при деца е световна тенденция.

Първата доза срещу морбили се поставя на 13 месеца. Обхватът при ваксинираните с нея през 2022 г. е 91,2%. С втора доза (на 12 години) са били обхванати 87 на сто.

Според имунизационния календар тези ваксините са задължителни.

За сигурна защита срещу разпространението на заболяването, е нужно покритие над 95% от децата.

Това разясни пред БНР-Радио София доц. Стефка Крумова (▼), ръководител на Националната референтна лаборатория „Морбили, паротит, рубеола”.


Снимка: НЦЗПБ

Според нея, ситуацията не е толкова обезпокоителна. В началото на коронавирусната пандемия обхватът е бил още по-нисък.

Експертът обаче предупреди, че неваксинираните могат да представляват своеобразни депа от лица, които да бъдат засегнати при евентуална среща с болестта.

Все пак, морбили е коварно заболяване и СЗО (Световната здравна организация) от близо 20 години полага усилия за елиминирането му, но това е много трудно.

Доц. Крумова изтъкна, че наблюденията ѝ са показали, че най-често се разболяват деца до 1 година, на които още не им е поставена ваксина, или до 4 г., но чиято имунизация е отложена по някаква причина.

Последният голям бум от заболели в България е бил през 2019-2020 г. – с над 2000 регистрирани случаи.

По думите на доц. Стефка Крумова, Европейската седмица на имунизациите (от 23 до 29 април), в която се включва и Националният център по заразни и паразитни болести, е свързана с кампания за повече информираност по темата.

В основната стратегия за ограничаване на епидемични взривове от инфекции, в това число и ваксинопредотвратими, е заложена осведоменост на населението, както и опита на всички специалисти да се върне доверието на пациента към ваксините, защото „това е основният подход за справяне със заразите и е едно от най-големите постижения на медицината“.

Най-често внос на инфекции у нас се прави от туристи, сезонни работници от ендемични зони и държави (например Италия и Германия).

В момента ситуацията с морбили е спокойна. А колкото до полиомиелита - в Европа няма регистрирани циркулиращи случаи. За пренасяне на това заболяване основният риск произхожда от бежанците от Украйна, от Сирия и други страни.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30 нови заглавия очакват своите читатели в инициативата на НБУ "Пътуващи книги"

По повод Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, Нов български университет провежда инициативата "Пътуващи книги", в рамките, на която ще бъдат "освободени“ 30 нови заглавия. Събитието се организира от библиотеката на НБУ, за която 2025 г. е юбилейна – навършват се 30 години от създаването й. Инициативата "Пътуващи книги"..

публикувано на 23.04.25 в 12:35

Над 15 000 деца са открили своя любима книга в “Походът на книгите“

Над 15 000 деца са открили своя любима книга, прочетена от известни личности и успели българи, участвали в “Походът на книгите“ . За поредна година МОН подкрепя инициативата на Асоциация “Българска книга“, която традиционно се провежда от 2 до 23 април . В нея участват знакови лица от различни сфери на културния, спортния и обществения живот в..

публикувано на 23.04.25 в 12:14

Дискусия за културата, местната власт и взаимодействията в сектора

Фабриката за идеи, Обсерваторията по икономика на културата, Българската музикална асоциация и Креатех България организират кръгла маса на тема "Културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – важен фактор за развитието на регионите и ролята на общинските власти в извеждането им като приоритет на местните политики ". Домакин е..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Димитър Петров

Димитър Петров: По важните въпроси за София ПП-ДБ-СС ще гласува еднакво

Свалянето на доверието от страна на "Спаси София" към столичния кмет Васил Терзиев няма да промени коренно дейността на общинските съветници, коментира пред БНР-Радио София Димитър Петров от "Продължаваме промяната" . В Столичния общински съвет (СОС) групата ПП-ДБ-СС няма достатъчно членове за мнозинство и това е проблем за вземане на..

публикувано на 23.04.25 в 10:09

Временно ограничават движението по АМ "Хемус" в посока София

От 10.30 ч. до 14.00 ч. се ограничава движението в посока София от 8-и км до км 0 на АМ "Хемус“, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура“. Причината е геодезическо заснемане във връзка с предстоящо изработване на технологичен проект за ремонт на отсечката. Трафикът ще се пренасочва от пътен възел "Яна“ по път I-1 Ботевград – София до пътна връзка..

публикувано на 23.04.25 в 09:27

От ИК "Захарна фабрика" организират общ софийски протест за равни права и задължения

Всекидневни протести от 18:30 ч. до края на работната седмица (25.04.2025) организират жители на "Захарна фабрика". Ще бъде блокирано движението на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница" - на входа на "Западен парк". Инициаторите пишат: "От поне 20 г. се борим да съборят незаконното гето. След заповедта за събаряне от 2016 г. има..

публикувано на 23.04.25 в 09:14

До 21° в София, облаци се появяват следобед

Днес преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност и до полунощ на много места в западната половина от страната ще има краткотрайни валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. По-интензивни ще са явленията в планинските райони от страната, има условия и за градушки. Максималните температури ще са между 21° и..

публикувано на 23.04.25 в 07:15