През последните години, във връзка с ковид пандемията спадът при имунизациите срещу полиомиелит и морбили при деца е световна тенденция.
Първата доза срещу морбили се поставя на 13 месеца. Обхватът при ваксинираните с нея през 2022 г. е 91,2%. С втора доза (на 12 години) са били обхванати 87 на сто.
Според имунизационния календар тези ваксините са задължителни.
За сигурна защита срещу разпространението на заболяването, е нужно покритие над 95% от децата.
Това разясни пред БНР-Радио София доц. Стефка Крумова (▼), ръководител на Националната референтна лаборатория „Морбили, паротит, рубеола”.
Снимка: НЦЗПБ
Според нея, ситуацията не е толкова обезпокоителна. В началото на коронавирусната пандемия обхватът е бил още по-нисък.
Експертът обаче предупреди, че неваксинираните могат да представляват своеобразни депа от лица, които да бъдат засегнати при евентуална среща с болестта.
Все пак, морбили е коварно заболяване и СЗО (Световната здравна организация) от близо 20 години полага усилия за елиминирането му, но това е много трудно.
Доц. Крумова изтъкна, че наблюденията ѝ са показали, че най-често се разболяват деца до 1 година, на които още не им е поставена ваксина, или до 4 г., но чиято имунизация е отложена по някаква причина.
Последният голям бум от заболели в България е бил през 2019-2020 г. – с над 2000 регистрирани случаи.
По думите на доц. Стефка Крумова, Европейската седмица на имунизациите (от 23 до 29 април), в която се включва и Националният център по заразни и паразитни болести, е свързана с кампания за повече информираност по темата.
В основната стратегия за ограничаване на епидемични взривове от инфекции, в това число и ваксинопредотвратими, е заложена осведоменост на населението, както и опита на всички специалисти да се върне доверието на пациента към ваксините, защото „това е основният подход за справяне със заразите и е едно от най-големите постижения на медицината“.
Най-често внос на инфекции у нас се прави от туристи, сезонни работници от ендемични зони и държави (например Италия и Германия).
В момента ситуацията с морбили е спокойна. А колкото до полиомиелита - в Европа няма регистрирани циркулиращи случаи. За пренасяне на това заболяване основният риск произхожда от бежанците от Украйна, от Сирия и други страни.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..