Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата радва душата

6
Бранимир Цаков
Снимка: Лили Големинова/Радио София

В Радио София сме представяли художника Бранимир Цаков. Сега обаче го слушаме за изложбата за неговата 80-годишнина в галерия Финес от 4 май: 

"80 не е толкова далече от 100. Ние сме от шестия випуск на Художествената гимназия. Като отидохме да се запишем, видяхме работите на първия випуск и се сащисахме. Гашаров, Нерон - те са водещи фигури въобще, до сега дават тон. При Ненко Балкански пък в академията бяхме 7 души. Изненадата беше след първия семестър. Продължението на конферанса му беше в "Дълбок зимник" - той живееше с нас, покрай него се срещахме с интелектуалци от различни сфери. Самият Ненко Балкански е учил, знаете, и във Франция, и в Италия“ – разказа в Радиокафе Бранимир Цеков, който е в забележително добра форма.

„Имаше много общи изложби. Почти веднага ме поканиха да преподавам, така се получи, имаше конкурс. Пролетните ни балове някога бяха събитие за цяла София. Жалко, че тази традиция се загуби.“

За изложбата, която се открива на 4 май в галерия Финес в София – „нарекохме я логично "Ретроспекция" - показваме работи и от последните 7-8 години, и отпреди 20, има портети на майка ми, баща ми, сина ми и дъщеря ми. И някои натюрморти и пейзажи. Показвам и маслен портрет, който съм рисувал като ученик, на брат ми Явор. Никой от семейството ми на юристи не ме е насочвал към живописта, по-скоро очакваха да тръна и аз по техните стъпки. Но баща ми ме водеше по изложби. А до нас на ул „6-ти септември“ имаше един интересен график и обичахме с приятели да надничаме в неговата работилница, да гледаме как се върти пресата, и той ни канеше и и разказваше кое как е. Като замина за Америка, махнаха името му от неговите графики в Музея на революционното движение, но ги оставиха, защото бяха много добри“.

Бранимир Цаков е роден 1943 г. в гр. Оряхово. Завършва специалност „Живопис“ в ателието на проф. Ненко Балкански. Член е на СБХ от 1973г. Участвал е в десетки общи , регионални и групови експозиции в България, Германия, Италия, Русия, Португалия и др. Имал самостоятелни изложби в София, Варна, Бургас, Прага, Виена, Велико Търново, Оряхово. Работи основно в областта на живописта, а също и в областта на декоративно- монументалните изкуства , индивидуално и в колектив. Негови творби са притежание на НХГ, СГХГ и почти всички регионални галерии у нас, както и на фонда-ция ,, Херада ‘’ Япония, Олимпийските музеи в Лозана, Мелбърн и Атланта, и частни ко-лекции по света.Притежава редица престижни награди за живопис. Носител е на орден ,, Св. Кирил и Методи’’ II степен. Дългогодишен преподавател по живопис и композиция в Националната художествена гимназия , НХА, НБУ

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50