В Радио София сме представяли художника Бранимир Цаков. Сега обаче го слушаме за изложбата за неговата 80-годишнина в галерия Финес от 4 май:
"80 не е толкова далече от 100. Ние сме от шестия випуск на Художествената гимназия. Като отидохме да се запишем, видяхме работите на първия випуск и се сащисахме. Гашаров, Нерон - те са водещи фигури въобще, до сега дават тон. При Ненко Балкански пък в академията бяхме 7 души. Изненадата беше след първия семестър. Продължението на конферанса му беше в "Дълбок зимник" - той живееше с нас, покрай него се срещахме с интелектуалци от различни сфери. Самият Ненко Балкански е учил, знаете, и във Франция, и в Италия“ – разказа в Радиокафе Бранимир Цеков, който е в забележително добра форма.
„Имаше много общи изложби. Почти веднага ме поканиха да преподавам, така се получи, имаше конкурс. Пролетните ни балове някога бяха събитие за цяла София. Жалко, че тази традиция се загуби.“
За изложбата, която се открива на 4 май в галерия Финес в София – „нарекохме я логично "Ретроспекция" - показваме работи и от последните 7-8 години, и отпреди 20, има портети на майка ми, баща ми, сина ми и дъщеря ми. И някои натюрморти и пейзажи. Показвам и маслен портрет, който съм рисувал като ученик, на брат ми Явор. Никой от семейството ми на юристи не ме е насочвал към живописта, по-скоро очакваха да тръна и аз по техните стъпки. Но баща ми ме водеше по изложби. А до нас на ул „6-ти септември“ имаше един интересен график и обичахме с приятели да надничаме в неговата работилница, да гледаме как се върти пресата, и той ни канеше и и разказваше кое как е. Като замина за Америка, махнаха името му от неговите графики в Музея на революционното движение, но ги оставиха, защото бяха много добри“.
Бранимир Цаков е роден 1943 г. в гр. Оряхово. Завършва специалност „Живопис“ в ателието на проф. Ненко Балкански. Член е на СБХ от 1973г. Участвал е в десетки общи , регионални и групови експозиции в България, Германия, Италия, Русия, Португалия и др. Имал самостоятелни изложби в София, Варна, Бургас, Прага, Виена, Велико Търново, Оряхово. Работи основно в областта на живописта, а също и в областта на декоративно- монументалните изкуства , индивидуално и в колектив. Негови творби са притежание на НХГ, СГХГ и почти всички регионални галерии у нас, както и на фонда-ция ,, Херада ‘’ Япония, Олимпийските музеи в Лозана, Мелбърн и Атланта, и частни ко-лекции по света.Притежава редица престижни награди за живопис. Носител е на орден ,, Св. Кирил и Методи’’ II степен. Дългогодишен преподавател по живопис и композиция в Националната художествена гимназия , НХА, НБУ
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..