С Енчо Господинов - журналист, директор на Червения кръст в Женева, в Международния ден на джаза, говорим за току-що напусналия ни на 96 годишна възраст Хари Белафонте:
"Не са много в най-новата история личности като Хари Белафонте. С какво хората могат да го запомнят? Вероятно, най-успешният афро-американски певец на своята епоха. Беше боготворен и от обикновените хора, и от интелектуалците. Нито един от американските президенти не му се разсърди. Имаше най-смислена жизнена кауза и беше щастлив човек. Срещал съм го и в "Блу ноут", и в ООН. Лицето му имаше силно излъчване. Между 2000 и 2010, заедно с Кофи Анан, бяха най-харесваните от хилядите жени, работещи в ООН.
Видях го за пръв път в 1987, бях сравнително млад репортер в "Поглед". Тогава го видях да пее джаз с калипсо в "Блу ноут", там го гледаше приятелят му Сидни Поатие. Пишат, че успешно е сгодил политиката и музиката, както и различни жанрове като джаз, реге, калипсо. Излъчваше елегантност и финес, нищо, че гласът му не бе силен. Пееше както дишаше, като запееше, всичко замираше. С появяването му в ООН, всички се обръщаха да го видят.
Може би щастието да има кауза в живота и талант, който да разцъфне - затова Белафонте е живял дълго и смислено. Никога не съм го виждал с тъжно изражение. Винаги излъчваше оптимизъм и журналистите много го обичаха. На колежка от ВВС дори изпя отговора си на неин въпрос.
Случайно попада в театър за афроамериканска култура, но не е бил уверен в академичните си познания и кара курс заедно с Марлон Брандо. За да го плати, започва да пее, харесва се все повече и повече. След излизането на "Матилда", за нула време продава албум в над един милион копия. След това оглавява и класации във Великобритания. Имал е и радиопредавания, бил е и ТВ водещ. Сближава се и с Мартин Лутър Кинг. "Пол Робсън ми даде гръбнак, а Мартин Лутър Кинг ми даде душа" - казваше Белафонте.
Хари Белафонте даде идеята за големия концерт, негова е мобилизацията на големите звезди да изпеят "We Are the World". (Спонтанният трибют на артистите към Хари - тук, б.р.). Концертът бе гледан от 40% от населението на планетата. След обаждане на Хари започват да валят по 300$ в секунда, концертът завършва с над 300 милиона долара, част от парите дойдоха в МЧК в Женева. Тогава работех в Етиопия, наоколо имаше повече лешояди отколкото живи хора. Мога да кажа, че 90% от парите отидоха по предназначение и много етиопци и еритрейци са живи с парите от този концерт.
Благодарение на Хари Белафонте, звезди, които иначе не биха пяли заедно, се качват на една сцена. Той лансира и Мириам Макеба ("Малайка", б.р.), после и Анжелик Киджо. От рано завладява медиите, скарванията му с някои президенти му носят огромна популярност. Дори и Боб Дилан е бил силно повлиян от гражданските акции на Хари Белафонте."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..