Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белафонте пееше както дишаше

Енчо Господинов за Хари Белафонте
Снимка: Лили Големинова

С Енчо Господинов - журналист, директор на Червения кръст в Женева, в Международния ден на джаза, говорим за току-що напусналия ни на 96 годишна възраст Хари Белафонте:

"Не са много в най-новата история личности като Хари Белафонте. С какво хората могат да го запомнят? Вероятно, най-успешният афро-американски певец на своята епоха. Беше боготворен и от обикновените хора, и от интелектуалците. Нито един от американските президенти не му се разсърди. Имаше най-смислена жизнена кауза и беше щастлив човек. Срещал съм го и в "Блу ноут", и в ООН. Лицето му имаше силно излъчване. Между 2000 и 2010, заедно с Кофи Анан, бяха най-харесваните от хилядите жени, работещи в ООН.

Видях го за пръв път в 1987, бях сравнително млад репортер в "Поглед". Тогава го видях да пее джаз с калипсо в "Блу ноут", там го гледаше приятелят му Сидни Поатие. Пишат, че успешно е сгодил политиката и музиката, както и различни жанрове като джаз, реге, калипсо. Излъчваше елегантност и финес, нищо, че гласът му не бе силен. Пееше както дишаше, като запееше, всичко замираше. С появяването му в ООН, всички се обръщаха да го видят.

Може би щастието да има кауза в живота и талант, който да разцъфне - затова Белафонте е живял дълго и смислено. Никога не съм го виждал с тъжно изражение. Винаги излъчваше оптимизъм и журналистите много го обичаха. На колежка от ВВС дори изпя отговора си на неин въпрос. 

Случайно попада в театър за афроамериканска култура, но не е бил уверен в академичните си познания и кара курс заедно с Марлон Брандо. За да го плати, започва да пее, харесва се все повече и повече. След излизането на "Матилда", за нула време продава албум в над един милион копия. След това оглавява и класации във Великобритания. Имал е и радиопредавания, бил е и ТВ водещ. Сближава се и с Мартин Лутър Кинг. "Пол Робсън ми даде гръбнак, а Мартин Лутър Кинг ми даде душа" - казваше Белафонте.


Хари Белафонте даде идеята за големия концерт, негова е мобилизацията на големите звезди да изпеят "We Are the World". (Спонтанният трибют на артистите към Хари - тук, б.р.). Концертът бе гледан от 40% от населението на планетата. След обаждане на Хари започват да валят по 300$ в секунда, концертът завършва с над 300 милиона долара, част от парите дойдоха в МЧК в Женева. Тогава работех в Етиопия, наоколо имаше повече лешояди отколкото живи хора. Мога да кажа, че 90% от парите отидоха по предназначение и много етиопци и еритрейци са живи с парите от този концерт.

Благодарение на Хари Белафонте, звезди, които иначе не биха пяли заедно, се качват на една сцена. Той лансира и Мириам Макеба ("Малайка", б.р.), после и Анжелик Киджо. От рано завладява медиите, скарванията му с някои президенти му носят огромна популярност. Дори и Боб Дилан е бил силно повлиян от гражданските акции на Хари Белафонте."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00