С Енчо Господинов - журналист, директор на Червения кръст в Женева, в Международния ден на джаза, говорим за току-що напусналия ни на 96 годишна възраст Хари Белафонте:
"Не са много в най-новата история личности като Хари Белафонте. С какво хората могат да го запомнят? Вероятно, най-успешният афро-американски певец на своята епоха. Беше боготворен и от обикновените хора, и от интелектуалците. Нито един от американските президенти не му се разсърди. Имаше най-смислена жизнена кауза и беше щастлив човек. Срещал съм го и в "Блу ноут", и в ООН. Лицето му имаше силно излъчване. Между 2000 и 2010, заедно с Кофи Анан, бяха най-харесваните от хилядите жени, работещи в ООН.
Видях го за пръв път в 1987, бях сравнително млад репортер в "Поглед". Тогава го видях да пее джаз с калипсо в "Блу ноут", там го гледаше приятелят му Сидни Поатие. Пишат, че успешно е сгодил политиката и музиката, както и различни жанрове като джаз, реге, калипсо. Излъчваше елегантност и финес, нищо, че гласът му не бе силен. Пееше както дишаше, като запееше, всичко замираше. С появяването му в ООН, всички се обръщаха да го видят.
Може би щастието да има кауза в живота и талант, който да разцъфне - затова Белафонте е живял дълго и смислено. Никога не съм го виждал с тъжно изражение. Винаги излъчваше оптимизъм и журналистите много го обичаха. На колежка от ВВС дори изпя отговора си на неин въпрос.
Случайно попада в театър за афроамериканска култура, но не е бил уверен в академичните си познания и кара курс заедно с Марлон Брандо. За да го плати, започва да пее, харесва се все повече и повече. След излизането на "Матилда", за нула време продава албум в над един милион копия. След това оглавява и класации във Великобритания. Имал е и радиопредавания, бил е и ТВ водещ. Сближава се и с Мартин Лутър Кинг. "Пол Робсън ми даде гръбнак, а Мартин Лутър Кинг ми даде душа" - казваше Белафонте.
Хари Белафонте даде идеята за големия концерт, негова е мобилизацията на големите звезди да изпеят "We Are the World". (Спонтанният трибют на артистите към Хари - тук, б.р.). Концертът бе гледан от 40% от населението на планетата. След обаждане на Хари започват да валят по 300$ в секунда, концертът завършва с над 300 милиона долара, част от парите дойдоха в МЧК в Женева. Тогава работех в Етиопия, наоколо имаше повече лешояди отколкото живи хора. Мога да кажа, че 90% от парите отидоха по предназначение и много етиопци и еритрейци са живи с парите от този концерт.
Благодарение на Хари Белафонте, звезди, които иначе не биха пяли заедно, се качват на една сцена. Той лансира и Мириам Макеба ("Малайка", б.р.), после и Анжелик Киджо. От рано завладява медиите, скарванията му с някои президенти му носят огромна популярност. Дори и Боб Дилан е бил силно повлиян от гражданските акции на Хари Белафонте."
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..