Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде е границата между законния протест и нарушаването на обществения ред?

София е общината с най-много протести за последните 3 години - 2628

Снимка: Радио София

Различни наблюдения сочат, че българите сме най-протестиращата нация в Европа. Каква обаче е границата между законния протест и нарушаването на обществения ред? За да внесат разяснения, от Българския център за нестопанско право организират двудневно обучение в платформата Zoom на тема „Правото на мирен протест - от подаването на уведомление до мятането на домати“. Събитието ще се проведе на 18 и 19 май.

„В София – общината с най-много протести, за последните 3 години има 2628 уведомления за протест. Сериозно число, дали е най-високото в Европа това не е ясно, но считам, че е добър обем“, каза пред Радио София Захари Янков - правен консултант към БЦНСП и водещ на събитието.

На обучението ще стане ясно как да изградим цялостно разбиране за процедурата и изискванията, с оглед които се провежда законосъобразен мирен протест, както и какви са международните стандарти и отражението им в българското законодателство. Участниците ще могат да увеличат капацитета на своята организация или неформална група за изграждане и реализация на стратегия за действие при иницииране на мирни протести в бъдеще.

Според Захари Янков е мит, че протестите се разрешават.

„В България, както и всички демократични страни, режимът е уведомителен. Целта на това уведомление е да се обезпечи мирното и спокойно протичане на протеста, т.е. да може общината да вземе необходимите мерки за охрана, ако трябва да се затвори общински път или да осъществи комуникация с организатора, така че по време на протеста, ако има някакъв проблем, да може да се решат нещата по цивилизован и нормален начин“, добави Захари Янков.

Крайният срок за кандидатстване в събитието е 12.05.2023 г., включително. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три дни без трамвай 21, линии 20 и 22 возят по променен маршрут

Заради ремонт на участък от релсов път се налага промяна на маршрутите на трамвайни линии № 20, 21 и 22 , съобщават в Столичната община. От 4:30 часа на 9 май 2025 г. (петък) до 24:00 часа на 11 май 2025 г. (неделя) се въвежда временна организация на движението на обществения транспорт, както следва: Трамвайна линия № 20 ще се движи от..

публикувано на 08.05.25 в 19:48

Иновативната изложба "Експонати" показва загубената връзка между човека и природата

От 8 до 27 май галерия "Bobbina" се превръща в пространство за изгубената връзка между човека и природата, чрез иновативната изложба "Експонати". Проектът е първо издание на новата творческа платформа на Българската фондация "Биоразнообразие", като събира седем съвременни артисти, чиито произведения ни канят да преосмислим нашето място в сложната..

публикувано на 08.05.25 в 19:40
Coco Jones в сцена от

Coco Jones дефинира арендби стила с талант, автентичност, харизма

Американската звезда Coco Jones грабна симпатиите на феновете със своя прочит на съвременното арендби звучене. В края на април тя издаде Why Not More? като лайтмотивът на албума са различните измерения на арендби музиката. Траковете са следствие на експерименти на родената в Южна Каролина звезда, които демонстрират, че този стил може да е..

публикувано на 08.05.25 в 19:10
Виктор Владков и Михаела Косева

Благотворителен концерт събира средства за младите таланти на България

Благотворителен концерт, който събира средства за младите таланти на България, ще се състои на 9.05.25 от 19.00 часа в Аулата на СУ "Св.Климент Охридски". Събраните средства ще бъдат дарени на Фондация "Енчо Керязов". Концертът ще включва изпълнения на иметини класически музиканти, които ще събират средства за младите таланти на България...

публикувано на 08.05.25 в 18:55

Филмът "Човекът, който не можеше повече да мълчи" - за силата да се изправиш и за мълчанието

Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени. “Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси..

публикувано на 08.05.25 в 18:27

Конкурс за туристически плакат на България предизвиква от студенти до световноизвестни майстори

Международното триенале на сценичния плакат обяви конкурс за туристически плакат на България в партньорство с Министерството на туризма, Съюза на българските художници, Националната художествена академия и БТА. Целта е създаването на плакат, който в концентриран вид разкрива красотата на България и нейния положителен образ като примамлива..

публикувано на 08.05.25 в 17:39
Синият и червеният цвят показват минималния и максималния брой леки автомобили. Черните зони отбелязват най-натоварените места в града

Къде и кога е най-натоварено автомобилното движение в София?

Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София , който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и ​​​​​​​проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..

публикувано на 08.05.25 в 16:50