"Районната администрация разполага с около 350 хиляди лева на година за тротоари. Аз когато станах кмет заварих тази сума, направих известни изчисления и се оказа, че тези пари не стигат за покриване на амортизацията на тротоарната мрежа при норма от 25 години. Ако считаме, че един тротоар за 25 години напълно се износва, тези 350 хиляди не стигат, защото Лозенец все пак е голям район. Има още суми по програми на Столична община (СО), а сега м-у другото се взе и един голям заем от СО, с който поне може да бъде обърната посоката. Тоест, нещата постепенно да започнат да се подобряват", коментира Павлов.
По думите му в район "Лозенец" има около 60 км. улици и 120 км. тротоари, като новите части почти не притежават такива. Павлов подчерта, че с този заем от СО трябва да се направят много неща, но с приоритет са най-вече местата с най-голям пешеходен трафик, спирки, училища, детски градини и др. Относно пътната настилка Павлов каза, че паважите са паметник на културата и не могат просто така да бъдат премахнати, но на някои места те са заляти с асфалт. Предимствата на паважа са, че принуждава водачите да карат по-бавно, по-трайна настилка е, отводнява се по-лесно, а също така носи и автентичен дух.
Дали антипаркинг колчетата непременно са необходими?
"Не сме забелязали масово нарушаване на правилата. Хората се понаучиха особено там, където има зона, че тротоарите не са място за паркиране. Смятам експеримента за успешен и искам да благодаря на хората от наскоро ремонтираната ул. "Миджур", че в момента, в който видеха някой да паркира върху тротоара веднага подаваха сигнали и му правеха забележка", отбеляза Павлов.
Хора от групата "Активни в Долни Лозенец" са направили почистване около трамвайната спирка "Вишнева" и в парка, в който тя се намира. Тъй като там почти липсва осветление и видеонаблюдение често се виждат дори изхвърлени мебели. Кметът посочи, че общината има график за изхвърляне на едрогабаритни отпадъци, който трябва да се спазва.
"В деня преди изхвърляне на отпадъците хората трябва да си сложат до кофите диваните или каквито едри отпадъци имат, за да може сметопочистващата фирма да ги събере. Няма хипотеза, в която дивани да имат място в парка", отбеляза той.
Каква е поддръжката на имотите?
Павлов сподели, че всичко зависи от отношението на собствениците, но ако даден имот е обявен за паметник на културата, собствениците имат само права и никакви облаги от това нещо. Той каза още, че:
"Това е проблем, защото се използват всякакви номера, например за да си съборят къщата и на нейно място да се построи някакъв нов блок. По този начин си заминава цяла историческа архитектурна епоха". Според думите му нито общината, нито районът имат механизъм, свързан с културното наследство и външния вид.
По въпроса за настилката около училищата кметът каза, че на някои места трябва да бъдат поставени "легнали полицаи". Относно спирането на превозни средства, които разтоварват той заяви, че законов график за това не му е известен да има.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..