Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девети ден в изолация на Краси Георгиев. Кръвните му показатели показват, че е под голям стрес

Снимка: Полина Начева

Вече 9 дни ултрамаратонецът Краси Георгиев живее в изолация пред погледа на столичани. Той участва доброволно в социалния експеримент „Стъклената клетка“. Целта в предизвикателството, което Краси Георгиев отправи към себе си, е да живее в стъклената клетка пред НДК, в която има само пътека за бягане и матрак, на който да си почива.

„Краси Георгиев е един много подготвен човек и когато преминеш през Ада и излезеш на светло, организмът ти много добре помни какво е било в Ада. Той има памет. Въпреки всичко, този подготвен човек, на външен вид всичко е чудесно, София пее и танцува пред него и с него, минават хора и с палци показват, че го подкрепят, за което благодарим, защото той се подлага на това в името да привлече внимание върху големия проблем за тази дигитална клетка, за самоизолацията, която води към зависимости“, каза пред Радио София Албена Ненкова от екипа на Краси Георгиев.

Тя добави, че дигиталната зависимост прави хората податливи към още по-тежки зависимости.

Общо един месец – преди и след експеримента, Краси Георгиев се наблюдава от лекари, които следят показателите му.

„За нас, външно наблюдаващите всичко е наред – Краси е в много добра форма. Истината е обаче, че това е фасада. Организмът му реагира. Кръвните му показатели отчитат, че той е под голям стрес. Променен му е много холестеролът. Той е на много точен хранителен режим, което значи, че съзнанието е това, което реагира и дава сигнали, които ние не разчитаме“, каза Албена Ненкова.

Тя допълни, че Краси Георгиев непрекъснато се наблюдава от психолози, които отчитат, че дискомфортът в състоянието му е временен.

„Абсолютният дискомфорт на изолация, че уж вижда всичко и е в живота, а той не е, както всеки един от нас прави и се самонаказва по този начин. Това е каузата, към която се стремим – да привлечем внимание, да се наберат средства за превенция срещу зависимости“, добави Албена Ненкова.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20