Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девет дни за свързване на сетивата

Снимка: Полина Герасимова

Девет дни широката публика и хората със специални нужди могат да се потопят в света на сетивата чрез дигитално изкуство, прожекции и “brain games” пространства. Поканата и предизвикателството е от Полина Герасимова с авторската изложба „Изкуство с увреждания - съзнателна синестезия“. Откриването е на 10 май и ще остане в Националния студентски дом до 18-и.

С помощта на визуално сетивно възприятие всеки посетител може сам да предизвика съзнанието си, създавайки нова представа за сетиво, което не е било стимулирано по този начин досега. Това е и методът, чрез който хората с увреждания опознават света.

За всички останали изложбата би била една експериментална синестезия - състояние, при което сетивата се свързват едни с други.

„Това е второ издание на изложбата. Първата беше изцяло насочена към хора с увреждания – обясни пред БНР-Радио София Полина Герасимова. Сега концепцията е разширена по такъв начин, че да не се прави разлика в публиката за наличие или отсъствие на увреждане. – Освен изложбената част, има и 4 експериментални зали. Там всеки може да пробва нещо, което не е правил досега – например да чете с пръстов допир, или да слуша музика само чрез вибрация. Това, че някой има някакво сетивно различие, не би трябвало да е определящо за комуникацията.“

На откриването ще има асистенти, както и упътвания на брайл за улеснения на посетителите.

В изложбата са включени портрети на 11 личности, променили света с постиженията си, въпреки някакво увреждане. Сред тях са Бетовен, Ван Гог, Фрида Кало, Стиви Уондър, Стивън Хокинг и други. Портретите са представени чрез неонова светлина и брайлово писмо, за да могат и зрящи, и незрящи заедно да се потопят пълноценно в експозицията.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.10.25: Културните дейци заплашват със стачки

В последния ден от работната седмица гост в предаването “Форум” е Венци Мицов, музикант и бивш общински съветник. Заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми:  Властта, партиите и енергията на протестите, която беше разпиляна;  Културните дейци заплашват със стачки: Поставиха 14 искания към държавата - каква е държавната политика..

публикувано на 31.10.25 в 18:47
Христо Донев - Ричи

Саксофонистът Христо Донев-Ричи дебютира с нетрадиционен двоен албум

Саксофонистът  Христо Донев - Ричи е  човек, пълен с енергия и готов да разказва много за и със своята музика.  Гостуването ви в Радио София с  дебютния си албум "За мен и за нея" го потвърди.  Музикалният му път започва от Разград. Преди да хване саксофона на крехките 13 години, създава хип-хоп група с най-добрия си приятел...

публикувано на 31.10.25 в 17:50

Нов публичен регистър ще разказва за жертвите на неработещите институции у нас

На 1 ноември, Денят на народните будители, ще се състои демонстрация пред Народната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий, под надслов "Будители срещу насилието“. Целта на събитието е да бъдат почетени жертвите и пострадалите от социално обусловено насилие, от немарливост, корупция и злоупотреба с власт, от пожарите и наводненията, жертвите на..

публикувано на 31.10.25 в 17:22

Vall изпява "Сама" със значение на самотна, самостоятелна, самодостатъчна

Валерия Войкова – Vall представи новата си песен “Сама“ в ефира на предаването “Добър вечер, София“.  “Бяхме се събрали с Dexter  и Кристиан Костов, които са основната причина за създаването на песента. Дълго мислихме в каква посока да поемем за създаването ѝ. В този процес си зададохме въпроса Защо винаги трябва да говорим за това как ни..

публикувано на 31.10.25 в 16:37

Катя Димитрова: Децата в България имат много ранна сексуализация

Тази седмица в гр. София на кръгла маса Държавната агенция за закрила на детето стартира национална кампания срещу явлението “деца раждат деца“. За последните 10 години над 33 000 непълнолетни са станали майки. На срещата лекари от болницата в Пазарджик споделиха за стряскащата статистика относно две 11-годишни майки и още 20 под 14-годишна възраст..

публикувано на 31.10.25 в 16:31

Фондът за млади таланти на София набира предложения за финансиране на даровити деца

Фондът за млади таланти на София започва набиране на предложения за финансиране на надарени деца и младежи в три направления. До 19 декември ще се приемат проектни кандидатури, а изявени и имащи заложби в изкуството, науката и спорта, ще могат да бъдат подпомогнати и поощрени да се развиват в тези области.  Фондът за млади таланти на София беше..

публикувано на 31.10.25 в 15:15

Мирян Костадинов създаде първия музей за наука и изкуство

"Феномена" е името на първия музей за наука и изкуство в България , чийто създател е Мирян Костадинов . Той е познат със своята музикална кариера, но тук се концентрира върху по-стара своя страст - към науката.  Мисията му е да покаже, че науката и изкуството могат да са достъпни, разбираеми и дори забавни.  Твърди, че "Феномена" за него е..

публикувано на 31.10.25 в 14:52