Една голяма мечта на детските хематолози в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и на родителите на деца с таласемия се сбъдва.
На 12 май от 12:00 часа официално ще бъде открит Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца.
Центърът е реновиран и преоборудван със средства, осигурени изцяло от дарители, както и с много доброволен труд на родители, лекари и благодетели.
„Кампанията, която започна в края на миналата година, обедини над 50 дарители. Стойността е между 50 и 60 хиляди лева. Всеки допринесе с нещо: финанси, материали, личен труд, а резултатът, който искаме да споделим с вас, е повече от впечатляващ, каза пред БНР-Радио София д-р Атанас Банчев, детски хематолог и координатор на центъра (▼).
Центърът обслужва около 200 пациенти с доброкачествени нарушения на кръвта.
Само децата до 18 години с таласемия майор са 45. По думите на д-р Банчев, болницата разполага с достатъчно добра апаратура, но след ремонтаатмосферата е станала по-приятна, леглата за обновени, има и красиви стенописи, изрисувани от двама художници.
Таласемията е наследствена генетична болест, обясни още хематологът.
При нея става невъзможно да се произвежда здрава молекула на хемоглобина. в такъв случай червените кръвни клетки не могат да преживеят достатъчно дълго време.
В България има около 230 хиляди души, които са само носители на таласемия (3-3,5% от населението). Те не подозират, че могат да имат проблем в семейството си, но когато двойката се образува от такива хора, вероятността от дете с таласемия майор нараства до 25%.
Около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. При тях се налага да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици.
„Болестта е хронична, няма остри, животозастрашаващи прояви, но говорим и за качество на живота“, изтъкна д-р Банчев.
С него разговаря Невена Николова.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..