Авторски текстове на обичания актьор Филип Трифонов (1947-2021) излизат в книга, под заглавие „И един ден, когато стана писател…”То е свързано с посвещение върху тетрадка, която Филип Трифонов получава като подарък в детските си години и го съпътства през целия му живот.
Слабостта му към писането с молив, писалка, на пишеща машина и на компютър се материализира в обемен архив, който ще допълни трудно поддаващите се на описание образ, характер и душевност на актьора, за когото всички единодушно са убедени – за него няма рамки, за него е чужда звездоманията, фалша и посредствеността.
В книгата са включени автобиографични, литературни и театрални текстове, художествени фрагменти, бележки от реалния живот с живи картини, рецепти и кръстословици от естествения дневник на актьора, скиора, боксьора, шофьора, професора, психолога и педагога – класика на българското кино Филип Трифонов, писан между 16-ата и 73-ата му година.
„Целият живот на Филип Трифонов бе свързан не само с интерпретацията на произведения и тази книга по най-чудесен начин действително държи пулса на това лично творчество и през призмата на чувството за хумор, и на рефлексите
към неговата професия – разказа пред БНР-Радио София Николай Гундеров – драматург, режисьор, артист и основен консултант на книгата, съосновател на естествения театър „Trifonoff & Gunderov“. – Въпреки че носят една интровертна структура, тези мемоари са екстровертни, отворени към обществото. За читателите ще бъде много интересно да се запознаят с тези текстове – един голям калейдоскоп от събития, срещи и пътувания. За мен това е книгата на универсален творец. Пчелите на неговия кошер са летели на много поляни и са донесли различни вкусове.“
По думите на Гундеров, Филип Трифонов е бил „прекрасна и естествена личност, без хранителни добавки“, фин и елегантен човек – нещо, което най-ярко личи в творчеството му, блестящ писател с усет към детайлите.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..