Столичната община ще постави на 4 места в София стълбове за монтиране на стационарни камери за скорост. Местата са избрани по брой регистрирани нарушения и инциденти (на бул. "Черни връх", бул. "Ал. Малинов", бул. "Цар Борис III" и на Околовръстния път).
До месец ще бъдат предоставени 5 нови мобилни камери за контрол на скоростта, които ще бъдат предоставени на Пътната полиция в София.
Кметът Йорданка Фандъкова поиска и законодателни промени, като се мотивира:
"Статистиката, която събрахме, е смразяваща - между 80 и 100 хиляди засечени превишения на разрешената скорост само за месец. Засечени 198 км в час по булевард "България", 160 км/ч по бул. "Александър Малинов", 153 км/ч по булевард "Черни връх", 154 км/ч по бул. "Сливница", 159 км/ч по булевард "Тодор Александров". Това са "рекорди" само за месец април. Но тук не става въпрос за шампиони - тук става въпрос за потенциални убийци".
"Дължим конкретни ангажименти и резултати заради загиналите по пътищата. На тази война по пътищата, на която се избиват невинни, трябва да отговорим с борба срещу високата скорост, трябва да натиснем нейната спирачка", посочи още Фандъкова и добави:
"Нужни са ангажименти, които има Софийска община, камери за скорост с незабавни санкции от МВР, незабавни наказания от съдебната власт, и най-вече законодателни промени, за да се реализира всичко, което имаме като ангажименти".
200 полицаи допълнително ще следят пътната безопасност в София, потвърди министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, който беше поканен на извънредно заседание на Столичния общински съвет. Той отбеляза:
"Благодарим за петте камери, които ще ни дадете, но нас ще много по-полезно, ако дружеството "Метрополитен" ЕАД възстанови на полицията близо 11 милиона лв. задължения, които има, за тези 350 полицаи, които охраняват „Метрополитена". Тези 11 млн. лева в момента са от бюджета на МВР и покриват разходите за тази дейност, ако ги насочим в дейност по охрана на обществения ред - това ще има много по-голям ефект от пет камери".
В Контактния център на Община Самоков членовете на Доброволното формирование в града получиха от кмета Ангел Джоргов нова лична екипировка, съобщават от администрацията на общината. Обновеното оборудване включва защитни дрехи, каски, ботуши, маски срещу обгазяване, както и техника – резачки, обдухвачи, ранкови пожарогасители и инструменти,..
107. основно училище " Хан Крум " в столичния квартал "Лозенец" постоянно осъществява тясно сътрудничество с Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов", факултета по математика и информатика към СУ, както и Института по математика и информатика към БАН. Осигуряват се занимания на даровити ученици в школа по..
Три основни трамвайни линии в столицата от днес, 5 август, ще работят с удължено работно време. Това съобщават на официалната си страница от направление "Транспорт и градска мобилност" към Столичната община. До по-късни часове ще се движат превозни средства до кварталите Княжево, Манастирски ливади и Лозенец. Промените засягат трамвайни линии 5, 10..
Поредна доброволческа инициатива организират жителите на столичния квартал “Княжево”. В събота, 9 август, доброволци ще почистят градинката до Княжевската минерална баня. Организаторите от "Княжевецъ" планират да почистят зелените площи, да запълнят дупките и да възстановят малката дървената ограда около чешмата, да подрежат храстите и окопаят лехите..
След юлските Дни на българското кино, Дни на класическата музика, "Пирин Рън", "Банско Рок Фест" и Лятната филмомания под звездите, след Джаз фестивала, който тече до 10 август, в привлекателния фестивален планински град предстои и Сетивен тур "Усети Банско" на 14 и 15 август. Това ще е първото издание на иновативното културно събитие, обясниха..
Граждани в Копривщица са гневни от това, че институциите не вземат мерки дори и след техни сигнали за детски площадки в града, създаващи непосредствен риск за живота и здравето на деца, живущи на територията на града или гости на града, ползващи площадките за игра и забавление. Последния сигнал е изпратен доминистрите на регионалното..
През последната седмица в район "Люлин" започна почистване на алеи и детски площадки от тревата, която на места е превзела част от пространството за пешеходци и деца. Част от местата не са почиствани откакто са изградени алеите преди 40-50 години, коментира пред БНР-Радио София Георги Тодоров, кмет на район " Люлин " . След..