В предаването "Радиокафе" представяме иновация свързана с кучетата-водачи, кучетата-асистенти, които все повече срещаме в ежедневието си. Много често децата се изкушават да погалят животното, да поиграят с него, а то…е на работа. То е служебно куче и има определена роля и функции, да помага на своя стопанин.
Чрез мобилното приложение "Играй и учи с мен" фондация "Очи на 4 лапи" ще се опита да запознае децата с това, какво е правилното поведение при среща с едно такова куче. Информацията е предоставена във вид на увлекателни видео-уроци, които децата могат да видят и да научат много. Повече разказа Албена Алексиева – председател на фондацията.
"Целта на това приложение е, не просто да запознае децата с наличието на 4 вида кучета за хора с увреждания, които фондация "Очи на 4 лапи" подготвя, но да даде под една достъпна форма, базови знания за забраненото и разрешено поведение при среща с тези двойки – хора с увреждане и техните кучета, на улицата и на места, където е разрешен обществения достъп на тези двойки“, разказа тя.
Образователното мобилно приложение представлява по-скоро интерактивен въпросник с анимация и което в един кратък вариант дава възможност на децата да видят какво представлява кучето-водач, какво прави то за своя човек и какво е адекватното поведение на кучето-водач и човекът наблюдаващ неговата работа, каза още Алексиева.
Ето няколко важни правила, които всички е добре да познаваме:
Не посягаме към кучето спонтанно – добре е да поискаме разрешение от стопанина му, който ще прецени дали ситуацията позволява кучето да бъде погалено, или не.
Да не пречим на работата на кучето, като се оставят предмети, или му се подава храна.
"Кучето не бива да се разсейва по какъвто и да било начин. Ако в този момент сте на улицата със своя домашен любимец, хванете го и го задръжте", съветва Албена Алексиева.
За новите кучета-водачи, които фондацията обучава и нуждата от приемни семейства, важните неща, които трябва да знаем - чуйте подробности от разговора на Златина Петкова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..