Председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев обясни, че проектът е важен не само за настоящия момент, но той е насочен, преди всичко, към бъдещето на Агенцията и към бъдещето на архивната професия.
„Тази трансформация всъщност, която вече е в ход в голяма част от държавните институции, поставя въпроса какво да се прави, как да се съхранят създаваните вече през последните няколко години електронни документи. Като историк бих сравнил този преход на хартията към дигиталния документ с преходите, които назад в историята са извършвани. Най-напред от глината и от камъка към хартията след нейното изобретяване от китайците през II век. Но трябва да кажем, че минават 500-600 години, докато хартията напълно измести камъка. Другата голяма трансформация в човешката история - това е вече появата на печатната хартия, свързана с откритието на Гутенберг през 15 век, също минават поне 200 години, докато печатната хартия изцяло замени ръкописа. Днес, ние сме пред третата такава голяма трансформация в начина на записване на информацията в човешката история, свързана с отпадането на хартията и нейното заменяне с електронния родения документ“, каза доц. Д-р Михаил Груев.
По думите на Наташа Димчева - гл. секретар на Държавна агенция „Архиви“ и ръководител на проекта, целта е да бъде разработена достъпна, сигурна и високотехнологична система за електронно архивиране.
„Това е една трансформация във времето, така че ще трябва да бъдем много търпеливи, много упорити и много вярващи в успеха на това начинание, защото времето изисква от нас тази модернизация, тази трансформация, защото от историята знаем, че не винаги трансформацията и промяната са добре посрещани“, добави Наташа Димчева.
Периодът на изпълнение е от 12 януари 2021 г. до 30 септември 2023 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..