Регистрации ще се приемат до 17 часа на 26 май, а на 27 юни ще станат ясни победителите.
Със свои дейности и разработки вече участват и преподаватели от София, Пловдив, Варна, Шумен, Пазарджик, Добрич. Прави впечатление, че до момента в конкурса постъпват и номинации за дейността на учители – от директори, колеги и родители.
В подкрепа към кандидатурите се приемат линкове към мнения, референции, коментари от ученици и родители във Facebook, LinkedIn, учебни платформи, получени по имeйл, резултати от тестове, видео материали, линкове към материали и видео материали.
Повече по темата разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ Весела Калъчева - изпълнителен директор на на БАИТ.
В четвъртото издание на конкурса тази година организаторите затвърждават връзката на бизнеса с образованието, като акцентират върху няколко нови категории, една от които е „Участие на бизнеса в училищата“, а другата нова категория е посветена на STEM центровете, защото това е много важна тема, посочи Весела Калъчева и допълни, че във всяко едно училище трябва да има такъв център.
„Категориите общо са 4, като първата категория е „Технологични иновации“ – използването на всички възможни информационни технологии в процеса на преподаване.
Втората категория е свързана с „Качествено учебно съдържание“, третата е нова - „извели сме я като практическа насоченост на преподаването по информационни технологии и тук се прави връзка на училищата с Бизнеса с Националната програма „Бизнесът преподава“, уточни Калъчева и изказа притеснението на екипа на БАИТ от факта, че в протичащото обществено обсъждане на Платформата за обществени консултации, където са изкарани 22 национални програми от Министерство на образованието, но „Бизнесът преподава“ не е сред тях.
„Ние сме в недоумение какво се случва, защото тази програма през последните 4 години вървеше много успешно. Тя стартира най-напред като „IT бизнеса преподава“ по предложение на БАИТ, тъй като нашият сектор е много специфичен, в него много бързо се случват нещата, развиват се информационните технологии – буквално на няколко месеца се случва нещо ново и не може да очакваме от учителите да следват това темпо. Там ние можем да помогнем като учители идват на обучение в наши фирми, а съответно наши колеги влизат в часовете и помагат на титуляря учител“, поясни тя.
Тя допълни, че ако тази програма не върви за всички сектори на икономиката, би могла да се върне към първообраза си „IT бизнеса преподава“.
Журито, което включва членовете на Управителния и на Контролния съвет на БАИТ, ще отличи най-добрите кандидатури от 1-во до 3-то място във всяка от четирите категории.
Конкурсът е отворен за учители, които преподават от I до XII клас във всички дисциплини – добре дошли са, каза още Весела Калъчева.
В разговора на Данаил Конов ще разберете и доколко иновациите и изкуственият интелект могат да попречат на критичното мислене на учениците.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..