Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дните на медийната грамотност са не само за учениците

Снимка: dni2023.gramoten.li

Ако една статия има нереален брой преглеждания, това трябва да ви накара да бъдете внимателни. Кой и как иска да ви манипулира? Как зрителят да анализира и оцени критично кодираните послания и собственото си преживяване, докато гледа документален филм?

Това са част от нещата, които могат да се научат в шестите Дни на медийната грамотност.

Сред акцентите им са и теми като:

  • Авторско право за учители и ученици
  • Развиване на дигитално-медийни компетенции на учениците – конференция и обучения за учители в София
  • Развиване на критичните умения на XXI век чрез учене, основаващо се на игра

„Ние работим както с деца, така и с хора извън формалната образователна система в цялата страна. Главната ни цел е медийната грамотност да влезе като умение и като тема в българските училища, не като отделен предмет. Работим за създаването на методика, която може да бъде преподавана от учителите - през всякакви предмети - от български и история до английски и информационни технологии например“, посочи пред БНР-Радио София Мирела Петкова -  ръководител проекти в Коалицията за медийна грамотност, която организира Дните.

По думите ѝ, всяка група – възрастова и социална, може да се окаже уязвима и жертва на дезинформация и фалшиви новини. Уменията ни трябва да се развиват постоянно.

Петкова покани учители и ученици от цялата страна на следващото обучение, което ще се проведе на 7 на 8 юни. То ще е онлайн, а предварителното записване е задължително.


„Грамотността има различни измерения. Ако говорим за чисто правописна грамотност, с учениците в гимназиалния курс се справяме добре, обаче изоставаме с четивната грамотност - да четат и да разбират какво стои като пласт в текста. Там вече има сериозни трудности“, отбеляза от Русе Преслава Байчева - учител с близо 10-годишен опит. Участвала е в разработването на методологията на КМГ за учители и до миналата година я е прилагала в клас, а в момента е част от екипа на prepodavame.bg. 

„Заложихме на развитието на умения на ученици, като фокусът е върху критичното мислене, върху това те да могат да подбират, обработват и сами да създават информация. Да могат да общуват ефективно с другите през различни технологични помощни медии и съответно да могат да решават някакви проблеми“, разясни Байчева.

По думите ѝ, медийната грамотност е тема, която вълнува младите хора. Сигурно си дават сметка, че е важно да могат да оценяват информацията и да разбират кога нещо е истина, кога е мнение, кога - факт.

„При децата много по-често информацията идва през социалните мрежи, а може да не е проверена, не е нещо, върху което има медиен контрол. Често децата сами виждат, че понякога могат да бъдат подведени. Искаме да им обърнем внимание първо, на източника на знание - да се опитваме да четем качествени, проверени материали; да имаме разнообразни четива - да видим различните гледни точки; и трето -  много важно е да подлагаме на съмнения дори и нещо, което съвпада с нашето мнение, да си задаваме въпроси.“

Чуйте разговорите на Катя Василева. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56

"APT." - трансатлантическият хит на полугодието в "Мюзик Пойнт"

Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT."  и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието,  радвали се на успех в еърплей чартове..

публикувано на 30.06.25 в 14:40

Изложбата "Къщите и хората" представя традиционните селски къщи и техните истории

Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..

публикувано на 30.06.25 в 13:55

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..

публикувано на 30.06.25 в 13:18