Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дните на медийната грамотност са не само за учениците

Снимка: dni2023.gramoten.li

Ако една статия има нереален брой преглеждания, това трябва да ви накара да бъдете внимателни. Кой и как иска да ви манипулира? Как зрителят да анализира и оцени критично кодираните послания и собственото си преживяване, докато гледа документален филм?

Това са част от нещата, които могат да се научат в шестите Дни на медийната грамотност.

Сред акцентите им са и теми като:

  • Авторско право за учители и ученици
  • Развиване на дигитално-медийни компетенции на учениците – конференция и обучения за учители в София
  • Развиване на критичните умения на XXI век чрез учене, основаващо се на игра

„Ние работим както с деца, така и с хора извън формалната образователна система в цялата страна. Главната ни цел е медийната грамотност да влезе като умение и като тема в българските училища, не като отделен предмет. Работим за създаването на методика, която може да бъде преподавана от учителите - през всякакви предмети - от български и история до английски и информационни технологии например“, посочи пред БНР-Радио София Мирела Петкова -  ръководител проекти в Коалицията за медийна грамотност, която организира Дните.

По думите ѝ, всяка група – възрастова и социална, може да се окаже уязвима и жертва на дезинформация и фалшиви новини. Уменията ни трябва да се развиват постоянно.

Петкова покани учители и ученици от цялата страна на следващото обучение, което ще се проведе на 7 на 8 юни. То ще е онлайн, а предварителното записване е задължително.


„Грамотността има различни измерения. Ако говорим за чисто правописна грамотност, с учениците в гимназиалния курс се справяме добре, обаче изоставаме с четивната грамотност - да четат и да разбират какво стои като пласт в текста. Там вече има сериозни трудности“, отбеляза от Русе Преслава Байчева - учител с близо 10-годишен опит. Участвала е в разработването на методологията на КМГ за учители и до миналата година я е прилагала в клас, а в момента е част от екипа на prepodavame.bg. 

„Заложихме на развитието на умения на ученици, като фокусът е върху критичното мислене, върху това те да могат да подбират, обработват и сами да създават информация. Да могат да общуват ефективно с другите през различни технологични помощни медии и съответно да могат да решават някакви проблеми“, разясни Байчева.

По думите ѝ, медийната грамотност е тема, която вълнува младите хора. Сигурно си дават сметка, че е важно да могат да оценяват информацията и да разбират кога нещо е истина, кога е мнение, кога - факт.

„При децата много по-често информацията идва през социалните мрежи, а може да не е проверена, не е нещо, върху което има медиен контрол. Често децата сами виждат, че понякога могат да бъдат подведени. Искаме да им обърнем внимание първо, на източника на знание - да се опитваме да четем качествени, проверени материали; да имаме разнообразни четива - да видим различните гледни точки; и трето -  много важно е да подлагаме на съмнения дори и нещо, което съвпада с нашето мнение, да си задаваме въпроси.“

Чуйте разговорите на Катя Василева. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ваня Митова

Д-р Ваня Митова: Освен редовни прегледи при специалист, жените трябва и да самопреглеждат гърдите си

Октомври е Международният месец за борба с рака на гърдата. Целта е да се повиши осведомеността и да се насърчи ранната диагностика и превенция на заболяването. Ракът на гърдата е на първо място по заболеваемост от онкологични болести при жените. Ранното му откриване определя и излекуването му. Пред Радио София д-р Ваня Митова - началник..

публикувано на 08.10.24 в 17:08

Здравните власти с дискусия за предстоящия грипен сезон

Българското сдружение по иновативна медицина организира дискусия утре - 9 октомври на тема - "Нека намалим риска, да се ваксинираме!".  Сред останалите теми са : Кога и какво да очакваме от предстоящия грипен сезон 2024-2025 г.? Какви са препоръките на СЗО за превенцията от остри респираторни и грипни заболявания? Ползите за общественото и..

публикувано на 08.10.24 в 15:52
Проф.д-р Красимир Андонов

Започна записването за Националния конкурс по фотография "Анастас Стоянов"

Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна. Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде..

публикувано на 08.10.24 в 15:09
Проф. Аксиния Джурова

Скулпторът Георги Маринов с нова изложба, посветена на темата за Вавилонската кула

Тази вечер, в галерия "Стубел", ще бъде открита изложбата на известния скулптор Георги Маринов , наречена „Вавилонската кула“ . Куратор на експозицията е изкуствоведът проф. Аксиния Джурова . Чрез серията пластики, които ще бъдат показани, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които преминава, разработвайки..

публикувано на 08.10.24 в 14:32

Преживели сме втория най-топъл септември

Миналият месец е бил вторият най-топъл септември, регистриран някога в световен мащаб, в една изключителна година, която „почти сигурно“ ще се превърне в най-горещата в историята, съобщават от Службата на Европейския съюз за наблюдение на климата "Коперник". Средната глобална температура през миналия месец е била втора по големина след септември 2023 г...

публикувано на 08.10.24 в 13:50
Психологът Димитър Драганов

"Красивото чудовище" - книга за многообразните проявления на нарцисизма

Психологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма в новата си книга „Красивото чудовище“ . Това е втората му прозаична книга, в която разкрива хоризонтите на темата за многообразните проявления на нарцисизма и нарцистичното личностно разстройство. "Красивото чудовище“ е един красив оксиморон . Тук става въпрос за един психологически..

публикувано на 08.10.24 в 13:06
Woomb - в началото дуо, а днес група, която печели международно внимание

Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award

Казват, че добрите новини идват бързо. За българската музика такава новина е свързана с една българска група, която екстремно набира популярност на музикалната сцена у нас. Става дума за Woomb,  познати и от конкурса за нова българска музика на БНР – “Златна пролет", където спечелиха тазгодишната награда в категорията "Евросоник" ...

публикувано на 08.10.24 в 11:51