Няма достатъчно места за децата в столичните ясли и детски градини. Това е неизненадващият извод от проучване и анализ, направен от експертите на „Екипът на София“ заедно с Института „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE).
„Проблемът е както количествен, така и пространствен. Колкото и странно да звучи, има и квартали, в които дори има излишък на места в детски градини.
В следващите 3 години трябва да се направи това, което беше нужно да се направи преди 10 години - нещо много просто, а именно картиране на проблема. Тоест, къде са детските градини и какъв е капацитетът им, какъв е имотът, кои са най-предпочитани и т.н. Не е за вярване, но тази информация я няма събрана на една място“, коментира пред БНР-Радио София урбанистът Емил Христов (▼) от сдружението „Екипът на София“.
По думите му, в южните софийски квартали, местата са „буквално нула“, така се натоварват съседните, увеличава се т.нар. паразитен автомобилен трафик. Трябва да се знае къде какъв е дефицитът, за да се намери и приложи най-вярното решение. Ако се строят нови детски градини, те да са там, където нуждата е най-остра.
Точковата система за класиране на децата трябва да бъде оптимизирана, смята Христов. Той изтъкна, че по принцип една детска градина винаги се планира на 5-минутно пешеходно разстояние от близкоживеещите потребители.
Анализ на дефицитите в социалната инфраструктура (столичните ясли и детски градини)
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Снимка: sofiaplan.bg
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..