Африканско-карибски културен център (АККЦ) се открива като част от съществуващата катедра по Африканистика към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, в сътрудничество с Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ).
Целите му са свързани с обучение и академичен обмен, социални дейности за студенти, насърчаване на културни и образователни изследвания и творчески инициативи, установяване на нови партньорства и разширяване на съществуващите в областта на междукултурния диалог и висшето образование между академични институции и други центрове от африканските и карибските страни.
Центърът ще бъде домакин на събития за представяне на африкански и карибски изкуства и култура, лекции, майсторски класове, презентации, представления, изложби, филми, фестивали, документални филми и т.н. пред студенти, членове на факултета, гости и пред широката българска общественост.
За него подборно разказаха пред БНР-Радио София директорът на АККЦ Светлана Стойчева и неговият координатор – роденият в Ямайка Патрик Андерсон (▼).
„У нас сме свикнали повече да говорим за Изток и Запад, но би трябвало да развием и знанията за Африка, по вертикала север-юг. В 21-ви век би следвало да я открием по съвсем нов начин – на базата на диалог, на връзки между африканските култури и българската, която също не еднопластова. Освен това се оказва, че фундаментът на карибската култура е африканската“, каза Стойчева.
„Оттук нататък искаме да направим по-близки връзките с много африкански и карибски университети, да разкажем повече за африканската диаспора, която е доста разпространена в карибските страни, да дадем възможност много повече изкуство и различни форми на култура от Африка и от карибските страни да стигнат дотук“, отбеляза Патрик Андерсон.
Тази вечер при откриването от 18 ч. в центъра са предвидени редица прояви, сред които фотоизложба от Мароко, Кения, Куба и други страни – дело на актьора Владимир Карамазов.
Освен това, от днес до 28 май предстои африканско-карибска кинопанорама. Предвидени са прожекции на студентски филми, ще участват лектори от Кения, Бенин, Камерун и от Южна Африка - сценаристи и режисьори, продуценти.
Входът е свободен. Филмите ще бъдат с английски субтитри.
Чуйте целия разговор с гостите.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..