Африканско-карибски културен център (АККЦ) се открива като част от съществуващата катедра по Африканистика към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, в сътрудничество с Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ).
Целите му са свързани с обучение и академичен обмен, социални дейности за студенти, насърчаване на културни и образователни изследвания и творчески инициативи, установяване на нови партньорства и разширяване на съществуващите в областта на междукултурния диалог и висшето образование между академични институции и други центрове от африканските и карибските страни.
Центърът ще бъде домакин на събития за представяне на африкански и карибски изкуства и култура, лекции, майсторски класове, презентации, представления, изложби, филми, фестивали, документални филми и т.н. пред студенти, членове на факултета, гости и пред широката българска общественост.
За него подборно разказаха пред БНР-Радио София директорът на АККЦ Светлана Стойчева и неговият координатор – роденият в Ямайка Патрик Андерсон (▼).
„У нас сме свикнали повече да говорим за Изток и Запад, но би трябвало да развием и знанията за Африка, по вертикала север-юг. В 21-ви век би следвало да я открием по съвсем нов начин – на базата на диалог, на връзки между африканските култури и българската, която също не еднопластова. Освен това се оказва, че фундаментът на карибската култура е африканската“, каза Стойчева.
„Оттук нататък искаме да направим по-близки връзките с много африкански и карибски университети, да разкажем повече за африканската диаспора, която е доста разпространена в карибските страни, да дадем възможност много повече изкуство и различни форми на култура от Африка и от карибските страни да стигнат дотук“, отбеляза Патрик Андерсон.
Тази вечер при откриването от 18 ч. в центъра са предвидени редица прояви, сред които фотоизложба от Мароко, Кения, Куба и други страни – дело на актьора Владимир Карамазов.
Освен това, от днес до 28 май предстои африканско-карибска кинопанорама. Предвидени са прожекции на студентски филми, ще участват лектори от Кения, Бенин, Камерун и от Южна Африка - сценаристи и режисьори, продуценти.
Входът е свободен. Филмите ще бъдат с английски субтитри.
Чуйте целия разговор с гостите.
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..