Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Динозаврите по нашите земи в книгата на Владимир Николов "Песента на титаните: история за динозаври"

Снимка: Радио София

"Песента на титаните: история за динозаври" е новата книга на палеонтолога от Националния природонаучен музей Владимир Николов. В 7 увлекателни разказа той проследява историята на третата експедиция от трънското находище на динозаври, провела се през 2020 г.

На страниците оживяват всекидневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват. Описани са методите, които използват, за да осветят историята през дълбините на времето.

„Тя историята е доста дълга и интересна. Първоначално нямах намерение да пиша книга. Нещата се случиха доста неочаквано. Когато се завърнахме от третата си експедиция в началото на септември 2020 година, с мен се свърза Вълкан Горанов от сайта за популяризиране на науката и подкрепа на нашите гимназисти олимпийци по физика, химия и природни науки. И той ми каза „Влади, можеш ли да напишеш една кратка статия за това как е минала експедицията?“ Обаче аз бях все още толкова превъзбуден от успешния теренен сезон, който имахме - бяхме намерили нови кости от динозаври и от други животни и му казах, ако ми дадеш малко време и онлайн пространство на твоя сайт, ще ти напиша 3 разказа, в които ще разкажа какво сме правили едва ли не ден по ден и така се захванах в средата на септември 2020 г. И с течение на времето разказите от 3 станаха 7. Отне ми половин година докато ги направя“, каза пред Радио София Владимир Николов.

След седемте успешни разказа, от Вълкан Горанов идва и идеята за книга, която ръководството на Националния природонаучен музей одобрява.

На 10 май тази година "Песента на титаните: история за динозаври" излезе на българския книжен пазар.

„Все пак трябва да отбележа, че книгата не е енциклопедия. Не е нещо, което като го отворите ще видите картинка на всеки един динозавър, с описание за това как се казва, какво е ядял и кога е бил жив. Книгата е по-скоро научно-популярно четиво, което цели да покаже случая от първо лице. Каква е работата на палеонтолозите в България, какви методи използваме, за да изследваме фосилите и как те ни разкриват за това какъв е бил светът по онова време?“, добави авторът.

Въпреки че текстът преобладава, Владимир Николов се е постарал да има достатъчно снимки и рисунки.

Подробности за книгата и за изследванията му около гр. Трън, свързани с динозаврите живели по нашите земи, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще бъде представена на "World Paella Day Cup 2024"

За първи път България ще има представител на Световната купа по паеля "World Paella Day Cup 2024" . Научихме от сънародника, който ще ни представял в събитието – Николай Тодоров-Ник, който сподели, че кампанията върви изключително добре, а нейният първи решаваш етап ще приключи на 25 юни. "Досега нещата се движат в желаната посока, гласуването..

публикувано на 20.06.24 в 14:55

Доброволци с достъп до космическия телескоп TESS помагат на астрономията

Българският астроном към NASA и института SETI д-р Веселин Костов е в София и тази вечер ще изнесе лекция, в която ще представи възможностите на космическия телескоп TESS. Ще обясни как може хора, обичащи науката, да използват данните от апарата и да помагат в анализирането им, да допринесат за откриването и изследването на нови екзопланети...

публикувано на 20.06.24 в 14:20

Кюстендил ще бъде домакин на фестивала “Хисарлъка Expеrience 2024“

От 12 до 14 юли, за пореден път Кюстендил ще бъде домакин на фестивала “Хисарлъка Expеrience“. Посетителите могат да се насладят на концерти, изложби, базар за творци със занаятчийски изделия и кулинарни щандове. Пред Радио София събитието представиха Митко и Yana. „Общината реши да инвестира в това начинание, ние също и време, и..

публикувано на 20.06.24 в 13:39
В София има и кътчета като парк

Какво е лятото в София?

Горещините днес напомнят за настъпването на астрономическото лято. Столичани обаче не са единодушни в оценката си за лятото на София. За някои то е непоносимо горещо, за други – прохладно (зависи с кой друг град сравняваш), за трети – шумно и мръсно. Има и нечерногледи – признават, че в столицата има какво да правиш, къде да отидеш,..

публикувано на 20.06.24 в 13:15
Саркис Балтаян

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя си от Пловдив до Калифорния

На 22 юни официално ще бъде открит Международния музикален фестивал „Варненско лято“, който е на крачка от 100-годишнината от онези първи летни концерти, поставили началото на фестивала. На пулта пред Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна ще бъде главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски, а солист – българският пианист,..

публикувано на 20.06.24 в 13:02
Денислава Велкова (в средата)

Денислава Велкова: Социалните мрежи са неподозирана сила

Денислава Велкова е млада и талантлива, популярна с качественото съдържание, което споделя в социалните мрежи. Познаваме я и от известен реалити формат. При гостуването ѝ в “Добър вечер, София" тя  сподели своята гледна точка за ползите и вредите в социалните мрежи, за влиянието, което те оказват върху качеството на живот, както и защо и..

публикувано на 20.06.24 в 12:57

Доброволци помагат за летния лагер на десетки украински деца в София

Ситуационен център "Отворени врати" (СЦОВ) продължава да провежда творчески занимания за деца бежанци от Украйна. Той заработи от началото на войната. Организираното училище от I до XI клас е започнало на 15 септември 2022 г. със 100 деца, а сега вече са записани 200 и те учат по учебната програма на родината им, с украински преподаватели,..

публикувано на 20.06.24 в 12:35