Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адресите на любовта - Емил Димитров

5
Емил Димитров и Мариета
Снимка: архив

Емил Димитров се жени два пъти за втората си жена

Шарл Азнавур не успява да кумува на първата сватба, поради снеговалеж

През целия си живот, естрадната легенда Емил Димитров издава 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в Съветския съюз. В необятната страна той е тотална звезда. Там се залюбва и с първата си съпруга, актрисата и певица Грета Ганчева, при игра „на бутилка“ по време на първото му триумфално турне.

"Ех, славни млади години. Нищо не искахме от живота. Само да пеем - и пеехме, и се обичахме. Да, имаше много любов. Безскрупулна, чиста любов. Бяхме млади! Не ламтяхме за власт, за вили, за самолети, За лимузини. Бяхме артисти-чергари. От град на град, от държава в държава - пеехме и ни беше хубаво. Нищо по-силно няма от истинската песен и от истинския артист. Той се раздава за публиката, раздава се за самия себе си“, спомня си Грета Ганчева в книгата си „Моята любов Емил“. Двамата са гаджета три години, бракът им издържа шест месеца.

Изумителни са успехите на Емил и в Париж. Майка му е френска възпитаничка и той говори езика без акцент. Освен, че е красив и гласовит, той е и първият българин, член на съюза на френските композитори. В нашия не го приемат, поради… липса на висше музикално образование. 

През 1972 г., заедно с Богдана Карадочева, оркестър „Балкантон“ и сестри Кушлеви, изнася близо 30 концерта под името „Шоу бюлгар“ в театър „Еуропеен“. Във Франция записва песни в студията Пате Маркони, Баркли, Ривиера и Орфеюс.

В Париж, Емил Димитров се запознава с Шарл Азнавур, който се съгласява да му стане кум при втория брак, но не успява да пристигне поради снеговалеж. Богдана и Емил са на квартира при Далида.

„Моя страна“, избрана за песен на столетието в България, става известна в Европа под името „Моника“. Записана е на френски, немски, италиански, испански. Емил пее на една сцена с Джани Моранди, Рики е Повери, Йосиф Кобзон и Алла Пугачова. Във Франция го очаква блестяща кариера, но тъгува по родината и се завръща обратно в България.

Втората му съпруга – Мариета Гьошева е родена в Кричим, записва икономика във Варна, но се прехвърля международни отношения в София. В Пловдив живее под наем при Жоро Гърка, част от състава на Емил Димитров „Синьо-белите“. Той ги запознава.

На първата им среща певецът я пита манекенка ли е и я кани на вечеря в Унгарския ресторант, но до първата им целувка минава повече от месец. В ресторанта изведнъж влиза цветарка и Емил подарява на бъдещата си жена цялата табла с червени рози. Мариета се разплаква, защото такъв кавалерски жест не е срещала никога. При това от мъжа-блян на всички момичета.

Емил започва да я води по турнета, тя става конферансие на оркестъра, представя я за годеница. На рождения ѝ ден, 14 октомври, поисква ръката ѝ от баща ѝ. На 17 ноември 1968 г. Емил сключва брак с Мариета. Сватбата им е в най-хубавия тогава хотел „Балкан“. Водеща е Анахид Тачева. Събитието е гръмовно. По-късно се ражда синът им Емил.

Според Богдана Карадочева причина за раздялата им, формализирана в края на 80-те, е огромната завист срещу двамата. „И изведнъж стана някаква идиотщина, разни хора започнаха да ги настройват един срещу друг. Такава пълна къща със светлина, с любов, с успех. Дразнеше много, това влиза в очите на хората!", споделя семейната приятелка Богдана.

Карадочева е щастлива, че успява да  кумува при повторната им сватба през 2000 г. Тогава вече Емил се е възстановил донякъде от прекарания  инсулт.

Повече подробности за любовния живот на Емил Димитров и как приключва втория му брак с Мариета, чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49