Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкриват подробности за спасяването на българските евреи

Паметникът на спасението в София
Снимка: БГНЕС

Темата за Холокоста и спасяването на българските евреи присъства във всички етапи на училищното образование. В платформата "Уча.се" по по повод отбелязването на 75-та годишнина от спасяването на българските евреи са създадени видео уроци. Подробности пред Радио София разказаха Василена Панчарова от "Уча.се" и Луиза Славкова от Софийска платформа. Идеята на тези два видео урока е да могат да бъдат разказани неща, които ги няма в учебниците.

"Всичко започна от инициативата на Софийска платформа да разкажем тази история, с която можем да се гордеем със спасяването на над 48 хиляди български евреи", отбеляза Панчарова. По думите на Славкова причината да потърсят "Уча.се" като партньор е, че те са организация създадена от млади и за млади хора, и никога не са бягали от противоречивите теми в българското общество.

"От опита ни по други исторически теми, които са свързани с масови убийства и държавен терор, ние работим много като фондация по темата история на българския комунизъм, има една възрастова граница, от която нагоре се засягат тези теми. Ако заведете едни деца например на посещение в Аушвиц, препоръчителната възраст е 14 години", сподели Славкова. Тя добави, че разговорът по противоречиви теми в българското общество е труден не защото на децата им е трудно да развият критично мислене, а защото историческите теми, които са много близки до нас се политизират много лесно.


По думите на Панчарова коментарите под уроците са положителни и повечето родители и ученици благодарят за създаването на уроци на такава тема, тъй като през 2023 г. се навършват 80 години от спасяването на българските евреи.

"Един от често задаваните въпроси е, да им разкажем още повече за Втората световна война и детайли от нея, включително за участието на България във войната", отбеляза тя.

Едно от ключовите послания във видео уроците е било специално по отношение на историята за спасяването на българските евреи. Тъй като, според думите на Славкова, в нашето общество още живее култът към личността, ключово е било да се напомни, че геройски постъпки не се правят от един човек, а от общности.

Вплетено в уроците за Холокоста и спасяването на българските евреи в платформата "Уча.се", е и показването на това колко неправилно е да съдиш някого и да отнемаш нечий живот, само защото този човек е различен. Предвижда се създаването на още образователни видеа на историческа тематика, тъй като интересът към тях е голям.

Уроците може да се видят тук:

https://ucha.se/watch/8738/sadbata-na-evreite-v-balgaria-po-vreme-na-vtorata-svetovna-voyna-i-holokosta

https://ucha.se/watch/8737/urotsite-na-holokosta---zashto-ni-e-da-pomnim

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55