"Най-хубавото е, че осмислихме, че кметската работа, тази на бизнеса и неправителствения сектор не е състезание, а е една форма на обединяване на енергии", коментира доц. Симеонов. Той допълни, че грантовата схема е до 200 хиляди евро и е за подпомагане на бизнеса, неправителствения сектор, на различни инициативи на кметствата, както и на всички юридически лица, които са на територията на общината. Възможност за участие и финансиране имат и физически лица, които могат да предприемат изцяло социални кампании и идеи, които според тях са полезни за общността.
"Що се отнася до съвместната ни работа ние, като съседни общини винаги сме били на мнение, че регионалната политика трябва да се кове от всички съседи", сподели доц. Симеонов. Той допълни, че Елин Пелин в последните години се е наложила като общината с най-много инвестиции. Това има своите плюсове, както и недостатъци. Недостатъците са, че транспортната инфраструктура доста се е натоварила.
"Всяка една община трябва да има основна цел да задържи своите жители и не само да ги задържи, но и по някакъв начин да създаде възможности, желание и предпоставки да дойдат още жители. Това, което се случи при нас и което с екипа ми се гордеем изключително много е, че в националната статистика се оказахме една от петте общини, която е с положителна демография", коментира той и допълни:
"Създадохме един инструмент за подпомагане на семейства, които имат желание да създадат повече деца, а именно 4 хиляди лева за трето и всяко следващо дете, разбира се по критерии за качество на живот, като за първо и второ даваме по 1000 и 2000 лева". Доц. Симеонов сподели, че безработицата клони към нула, но един от най-големите проблеми е подземната инфраструктура, от които загубите на вода са от 50 до 80%.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..