Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човек със светнал поглед към света: Ерик-Еманюел Шмит

3
Зорница Китинска
Снимка: Лили Големинова/Радио София

Вече можем да четем „Дневник на една изгубена обич“ от Ерик-Еманюел Шмит

Не се случва често един преводач да е превел 20 книги на един писател. Освен ако не става дума за Ерик-Еманюел Шмит и Зорница Китинска, която гостува в Радио София. „Малко се чувствам като стара семейна двойка с автора“ – споделя с усмивка тя. А последната (засега) книга на Шмит, която е превела на български,  се казва „Дневник на една изгубена обич“. Поводът за написването ѝ е смъртта на майката на писателя и е едва втората, свързана с личните му преживявания след „Нощта на огъня“. Тя е  „химн към майка му, но и равносметка на детските и младежките му години с всички заблуди, мечти и разочарования. В нея той сякаш признава и поправя погрешните си представи. Книгата е топла, разсъдителна и позитивна, независимо от причината за нейното създаване“ – разказва Зорница Китинска.

Разказва и за Ерик-Еманюел Шмит, който е изумителна личност. Един от най-четените и превеждани романисти, но и драматурзи, носител на многобройни литературни награди, включително и на Гонкур през 2010 за сборника с разкази „Концерт в памет на един ангел“, заради което сега е в журито на престижната награда. Той е член на Белгийската академия, където заема креслото с номер 33. „Човек със светнал поглед към света, приветлив, спокоен, добронамерен, непрекъснато дава интервюта, има свой театър, в който и играе (помним го как представи „Господин Ибрахим и цветята на корана“ при второто си гостуване в София). Като дете на лекоатлети, през 2016 дори коментира състезанията на олимпиадата. Освен това е голям меломан, превежда либрета за опери, в момента има представление заедно с оперната певица Катрин Дее и Никола Стави – „Загадката Бизе“, което се превърна в „Загадката Кармен“ – разказва на един дъх Зорница Китинска. И още един факт за изумителната памет на Ерик-Еманюел Шмит – веднъж си забравя лаптопа на летището, с почти готовата „Евангелие според Пилат“ и седнал и веднага я възстановил. „Казва, че сяда да пише едва след като книгата е готова в главата му“ – обяснява Китинска.

И да добавим, че излизат и две детски книги от Ерик-Еманюел Шмит от неговата поредица Приказки за кукумявката с прекрасните илюстрации на Барбара Брюн в превод на Павлина Рибарова – „Мечето, което искаше да бъде щастливо“ и „Слончето, което не зачиташе никого и нищо“. Детството е постоянна тема за писателя и понеже неговото детство е било щастливо, историите му за деца са „благи и благотворни“.

И автобиографичната, и детските книги на големия белгийски писател излизат за Пролетния панаир на книгата и ще бъдат представени в шатра 46.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестиращи "арестуваха" автомобила на Васил Терзиев

Жители на столичната улица "Опълченска" излязоха на нов протест срещу реконструкцията ѝ. Ремонтът нарушава закони и нормативни документи. Те раздадоха червени белезници на общинските съветници и "арестуваха" колата на кмета Васил Терзиев, която беше паркирана пред сградата на Столичната община. "Хората, които не спазват наредбите в..

публикувано на 14.11.24 в 11:41

Пациенти настояват за скрининг за диабетна ретинопатия у нас

В България липсва програма за ранно откриване на диабетна ретинопатия. Това е най-честата причина за необратима слепота при хората с диабет в трудоспособна възраст. Диабетното очно заболяване възниква директно в резултат на хронични високи нива на кръвната захар, причиняващи смущения в нормалната функция на всички части на окото. Спектърът на диабетното..

публикувано на 14.11.24 в 09:22

Една сграда е енергийно ефективна, когато отговаря на съвременните изисквания за това

Сградите в България, строени през 80-те и 90-те години на ХХ век, са построени без да се обръща сериозно внимание на енергийната ефективност. Примери за това са сградата на НДК, Зоопаркът в София, включително и много жилищни сгради.  “Сградите, строени в миналото са отговаряли на определени правила, които са конкретни за съответното време. В течение на..

публикувано на 14.11.24 в 09:04

Световната здравна общност отбелязва 14 ноември като ден за борба с диабета

Всяка година Световната здравна общност отбелязва 14 ноември като ден за борба с диабета – хронично заболяване, което протича с повишени стойности на глюкоза в кръвта. Заболяването е определено като социално значимо заради високата честота, с която се среща. Разпространението му придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360..

публикувано на 14.11.24 в 08:15

Безплатни консултации за хора с диабет и риск от диабет ще се извършват в ИСУЛ

Безплатни консултации за хора с диабет и риск от диабет ще се извършват в болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“, съобщават от лечебното заведение. Консултациите ще бъдат на 14 и 15 ноември 2024 г. в кабинет 214, между 12.00 и 16.00 ч. Желателно е предварително записване на тел. 02/9432 433 (между 8.30 и 13.00 ч.). По време на прегледите на пациентите ще бъдат..

публикувано на 14.11.24 в 07:55

Облачно и с повсеместни валежи от дъжд и сняг

През днешния ден ще бъде облачно и с повсеместни валежи от дъжд, на повече места и по-значителни по количество в Западна и Централна Северна България. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Температурите ще са без съществен дневен ход. Минималните ще са предимно между 1° и 6°, а..

публикувано на 14.11.24 в 07:25