На 4 декември тази година ще се навършат 60 години от едно решение, взето на разширен пленум на Централния комитет на БКП, което си поставя за крайна цел сливането на Народна република България със Съветския съюз.
Годината е 1963-а, а 6 десетилетия по-късно за това събитие се говори като за най-голямото предателство в българската история.
Тази вечер от 18:00 ч. в кино „Одеон“ ще бъде представен документален филм, посветен на този момент от новата българска история.
Режисьор на „16-та република. Предателството на БКП” е Димитър Коцев-Шошо, а оператор – Александър Станишев.
Филмът е реализиран с подкрепата на Централен фонд за стратегическо развитие на Нов български университет (НБУ).
„Мисля, че досега такъв филм не е правен. Идеята дойде от двамата съсценаристи – известния журналист Христо Христов, който много дълги години се занимава с архивите на Държавна сигурност, и проф. Евелина Келбечева - историк и изследовател в областта на историческата памет, на митовете и фалшификациите на историята“, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Людмил Христов от НБУ (▲) , изпълнителен продуцент на документалната лента.
По думите му фактът дълги години е бил крит, но историята трябва да се помни. Вероятно Тодор Живков е искал да умилостиви господарите си от Кремъл, за да получи някакви отстъпки, облаги и така нататък – били сме зависими и икономически, и политически от Съветския съюз.
„Използвани са документи и стенограми. Зрителите ще останат потресени от филма - допълни проф. Христов. – Много хора са знаели, но разбира се, официалната линия е била това да се отрича винаги, тъй като е позор.“
Премълчаването или изопачаването на истината е част от голямата подмяна на най-новата българска история, каза на свой ред режисьорът Димитър Коцев-Шошо:
„Противостоянието между хората, които се стремят към Европа, към свободния свят, и хората, които тъгуват по тоталитарното минало, някак попречи на обществения дебат – той да бъде ясен и да наречем нещата с истинските им имена, да се посочат и виновниците за това, което се е случвало.“
Във филма е направен е сериозен и обективен коментар с участието на видните български историци проф. Даниел Вачков, доц. Лъчезар Стоянов, доц. Живко Лефтеров, включително и директорът на Държавна агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..