Самият той определя себе си като много млад човек, новоизгряващ автор.
"Аз се самоиздадох и това е нещо, което предполагам, не се среща рядко, казва той, във връзка с издаването на стихосбирката си, споделя, че сблъсквайки се с тромавата процедура на издателствата – търговски договори и закони, които човек трябва да познава добре, преценява да го направи сам.
"Всъщност издателство зад мен няма, но има един прекрасен екип – Даниела Убенова, редактор на книгата, Валери Караджинов – художествено оформление и проф. Димитър Веселинов, преподавагел в Софийския университет, който се заема със задачата да напише предговора на книгата", сподели той.
Александър включва в своята първа книга над 60 стихотворения на както той я нарича: обширна тематика- патриотична, любовна, драматична, мистична, социална, философска. Младият Ботйов представи своята стихосбирка във Факултета по Журналистика и масова комуникация на Софийския университет, чийто възпитаник е самият той.
Александър сподели, че творчеството му е един океан, от който той е подбрал "най-бистрото", за да го представи на своите читатели и допълни, че всеки може да преоткрие себе си, четейки „Когато бръшлянът поникне”.
По време на премиерата редакторът Даниела Убенова сподели, че когато е получила ръкописа е видяла нещо уникално и различно като стил и авторски почерк. Проф дфн. Димитър Веселинов, който е рецензент на стихосбирката, определи творчеството на младия поет като пламък с много ярки, открояващи се стихове, които тепърва предстоят да бъдат четени и да въздействат на младото поколение.
От своя страна Александър обърна специално внимание на заглавието и символиката на бръшляна. Той сподели, че бръшлянът не е плевел, който трябва да бъде изкоренен, а разкри древното келтско вярване, че е символ на вярност, сила, чистота и успех.
На финала на премиерата, актьорът Янко Лозанов рецитира стихотворенията „Бръшлян” и "Ботев", а Александър Ботйов призова младите хора, които преобладаваха в залата, да пишат и свободно да изразяват себе си. Eто кратка информация за автора:
Александър Ботйов е роден в гр. София през 2002 година. Следва журналистика в Софийския университет „Свети Климент Охридски". Негови статии, интервюта и стихове са публикувани в печатни издания и уеб пространството. Александър е финалист в конкурса "Работилница за репортери 2021".
Едва на 19 години Александър Ботйов издава самостоятелно дебютния си вестник "Бинокъл", който съдържа изцяло негови авторски материали. С поетично вдъхновение създава и първата си стихосбирка „Когато бръшлянът поникне”.
Ако желаете да притежавате книгата, можете да се свържете с нейния автор в социалните мрежи, или чрез мейла, който е посочен в самата книга.
Каква е отговорността да бъдеш потомък на Ботев?
"Отговорността е голяма. Това, да носиш такова име, само по себе си те кара да се чувстваш горд българин и да се изпълваш с патриотизъм. Чувствам се изпълнен със свобода –защото тя не ни е дадена просто така, за нея е пролята толкова много българска кръв, през различните епохи, години и войни. Отговорността е не само моя, а и на всички българи", заяви Александър Ботйов и призова всички да се гордеем със своя род, с България и близките които ни подкрепят и "ние да бъдем бъдещето, не младите, а ние всички, които живеем тук, в тази прекрасна родина".
Посвещавам стихосбирката си като творчество, до което да се докоснат все повече хора и да разберат нещо за младите. Призовавам всички българи да вдигнем България "на крака", каза още той.
Чуйте още подробности от разговора на Боян Бочев с пета Александър Ботйов в звуковия файл.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..