Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За последните 12 години

В парламентарната криза държавата получи най-висока оценка за политиките към децата - 3,33

Пламена Николова с доклада
Снимка: БНР-Радио София

Експерти от Националната мрежа за децата (НМД) са изготвили 12-ото издание на мониторинговия доклад „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”.

Документът показва до каква степен държавата и нейните политици се грижат за благосъстоянието на децата – обясни пред БНР-Радио София Пламена Николова, директор "Политики за децата" към НМД:

„Докладът е базиран на Конвенцията на правата на детето и показва колко добре живеят децата в България, доколко държавата полага усилия те да живеят добре.“

Проследяват се политиките в 8 области – благосъстояние и детска бедност, образование, здравеопазване, семейна среда и алтернативни грижи, ранно детско развитие, насилие над деца, детско правосъдие, спорт и култура, както и детско участие. Експертното проучване се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства. Независимият мониторинг включва анализа и оценките на 30 автори и 7 външни оценители от международни и национални институции и организации. Специално място в доклада има мнението на деца и младежи, както и на хората, чиято роля е да ги подкрепят – родители, учители, здравни и социални работници и др.

Среден 3,33 е общата оценка за работата на държавата и институциите през 2022 г.


„Оценката през всичките 12 години не е била по-висока от среден. Вървяхме през годините от най-ниската - мисля, че беше 2,90 до абсолютно чиста тройка през 2021-ва, когато оценявахме десетилетието. Ако беше ученик пред нас, ние нямаше да мислим много хубави неща за него. За съжаление държавата ни през последните години, в които ние оценяваме, не е положила особени усилия в политиките с деца“, допълни Николова.

Тя обаче изтъкна, че след период на относително стабилно еднотипно управление в последните 2 години – макар и парадоксално – с правителствената криза се появиха и нови идеи, нови политици. Потърсиха се нови теми (в някои случаи – забравени),  които буквално бяха разрешени на законодателно ниво.

Имаше добри примери за промени в областта на благосъстоянието, семейните помощи, данъчните облекчения за млади семейства и отпадането на таксите за детски градини. В същото време започна да се говори за необходимостта от голяма за реформа в раните грижи в яслите и детските градини, нещо, което никога не е било тема досега. Вече има политици, които се интересуват истински от темите за децата, образоват се по тях - засега може би повече в законодателната власт, но се надяваме скоро да видим и в изпълнителната. И всъщност на това се дължи и малко по-високата оценка.“

Чуйте разговора на Елена Пъневска.


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50