Фестивалът „Джаз на Деветашкото плато“ достигна своето девето издание, подходящо да се проведе като юбилейно.
Тази година той ще се проведе от 30 юни до 2 юли край село Кърпачево.
За първата вечер е предвиден джем сешън с акустичната формация „The Social Callers“ и гост Кристиян Желев, а преди това с изпълнения, обединени под наименованието „Джазът пее на български“ с текстове на поетесата Мария Донева.
В основния фестивален ден – 1 юли, освен Дулай морнинг, участници и публика ще имат доста приятни изживявания, включително уъркшоп по джаз импровизация и по вокално изпълнение с пианистът и диригент на Биг бенда на БНР Антони Дончев и Марина Господинова, диксиленд-шествие и джем сешън.
В програмата от 19 ч. ще пеят Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца, Петър Терзиев, Иван Велчев и други заедно с куп известни инструменталисти, сред които Росен Захариев-Роко, Георги Корназов, проф. Владимир Радулов, Милен Кукошаров, който наскоро взе и награда „Аскеер“ за театрална музика.
На 2 юли от 11 ч. е проектът „Джаз за деца“ на Венци Благоев.
„Това е един фестивал за джаз, който е много неконвенционален с това, че е изключително див по негов си начин, музиката се случва изцяло на открито в двора на старо училище и на специално построена сцена до пещера, която се казва „Гарваница“, близо до село Горско Сливово.
Майсторските класове на Марина Господинова и Антони Дончев, ще се провеждат в Старата мелница - сграда, която е носител на специалната награда на Камарата на архитектите в България за тази година и беше част от българското архитектурно биенале във Венеция“, казаха пред БНР-Радио София организаторите Петър Терзиев и Делян Иванов (▼).
Преди 7 години Ива Таралежкова (майка на Петър Терзиев) и Венци Благоев решават да проведат джаз вечер, но оттогава досега атмосферата и музикалната магия са привлекли толкова участници и събития, че фестивалът вече е тридневен.
Делян Иванов подчерта, че регионът има изключително красива природа и забележителности, автентични кътчета и дух.
Чуйте разговора на Лили Големинова.След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...
През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..
. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата. В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..