Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Змей побратим" - фентъзи роман за Видин, Белоградчик и приказния фолклор

Снимка: Издателство "Сиела"

Книгата "Змей побратим" е последващо продължение на романа "Змей закрилник". В него писателката от Видин Симона Панова събира народни приказки от Северозапада.

Действието във втория роман се развива още по-стихийно, а персонажите се изправят пред сериозни изпитания и неочаквани обрати из видинските улици и по тайнствените пътеки край Белоградчишките скали. В книгата си авторката разказва за позабравени ритуали, като сред героите й са кукери, лазарки и нестинарки.

За да разбере човек "Змей побратим", трябва да е прочел "Змей закрилник", пояснява авторката, защото втората книга започва там, откъдето свършва първата. Видин и Белоградчишките скали са локациите, в които се развива действието.

"Местата са важни и много символични, освен Видин и Белоградчик, ползвам и имената на едни села в областта", уточнява авторката. 

Книгата показва колко богат и интересен е българският фолклор.

"Още повече, че той е по-малко познат. Случвало ми се е да разговарям за него с мои познати, които са от други страни. Когато им разказвам българска приказка, те са много впечатлени", твърди Симона Панова и допълва, че "това си е една видинска книга и е предвидена предимно за българския читател". Жанрът е фентъзи.

Премиерата на изданието е днес, в "Мисия 23".

Чуйте още подробности в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 1 година крокодилът от "Ботунец" е нараснал е почти тройно

Крокодилът, открит в столичния квартал "Ботунец", е пораснал с 30-40 сантиметра за година, вече се казва Масай и се адаптира добре. Влечугото беше открито точно преди година в столичния квартал "Ботунец". То обитаваше басейн, изграден върху част от общински имот. Крокодил в "Кремиковци" вдигна на крак институции и специалисти Крокодилът..

публикувано на 06.08.25 в 12:58

Джаз академията "Милчо Левиев" в Банско вече покрива с ментори всички инструменти

И тази година – за четвърти път, в рамките на "Банско джаз фестивал", с млади таланти и авторитетни ментори сдружение "Брас Асоциация" провежда Джаз академия , която тази година носи името на Милчо Левиев. "Прокопавайки собствените си професионални пътеки, младите музиканти си дават сметка, че само образование и сцена не са достатъчни..

публикувано на 06.08.25 в 12:20

Днес е Преображение Господне

Днес е празникът Преображение Господне. Той е установен още в първите векове на християнството и ни припомня едно от важните евангелски събития от земния път на Спасителя, а именно явяването Му в небесната слава пред Неговите ученици Петър, Йоан и Яков, пише pravoslavieto.com. Юдейският народ не познал в Христос очаквания Месия, макар и старателно да..

публикувано на 06.08.25 в 09:13
Снимката е илюстративна

Ограничения и по АМ "Струма“ заради полагане на пътна маркировка

На 6-ти и 7-ми август, от 8 ч. до 18 ч., на АМ "Струма“ в отсечката между тунелите "Блатино“ и "Кочериново“ в посока Кулата, се променя организацията на движението за полагане на пътна маркировка. Трафикът ще се осъществява в активната пътна лента, като затворена за движение ще е изпреварващата лента на автомагистралата, съобщават от АПИ.  В петък - 8-ми..

публикувано на 06.08.25 в 08:35

Три дни АПИ ще чисти канавките на магистрала "Хемус"

Три дни АПИ ще чисти канавките на магистрала "Хемус" и движението ще бъде ограничено от 0 до 14 км в посока София, предупредиха от Пътната агенция. От днес до 8 август, петък, за почистване на канавки ще се променя организацията на движение, в светлата част на денонощието между 6 ч. и 17 ч. и поетапно ще се променя движението. Дейностите ще се..

публикувано на 06.08.25 в 07:35

Слънцето отново се завръща

През днешния ден ще е предимно слънчево. След обяд главно в северозападните и планинските райони ще превали и прегърми. Купеста и купесто-дъждовна облачност ще се развива и над Южна България, съобщават синоптиците от Националния иннститут по метеорология и хидрология. На отделни места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици, значителни по..

публикувано на 06.08.25 в 06:45
Снимката е илюстративна

За неспиране на пешеходна пътека и червен светофар глобата става 150 лева

Държавен вестник обнародва промените в Закона за движение по пътищата, които ще влязат в сила 6 месеца след обнародването им през февруари 2026 г. С промените са предвидени и по-високи глоби за различни нарушения. Например ще влезе в сила засичането на средна скорост и при превишаване на скоростта с над 40 км/ч в населено място, глобата вече ще бъде..

публикувано на 05.08.25 в 17:57