Светлин Русев е сред най-ярките имена сред българските цигулари днес, с бляскава международна кариера. Носител на награди от някои от най-важните конкурси в света като Маргарита Лонг-Жак Тибо. През 2001 е отличен с Голямата награда, наградата на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. Музикант на годината (2016) на БНР, три пъти е носител на "Кристална лира".
Свирил е в най-престижните зали в света под палката на Йехуди Менухин, Леон Флайшер, Марек Яновски. Бил е концертмайстор на Филхармонията в Сеул, на Оркестъра на Френското национално радио, на Оркестъра на Романска Швейцария. От няколко години е "свободен елемент", не е свързан с никой оркестър, но пък има време за нов репертоар и по-дълбоко потапяне в музиката. Професор е в Парижката консерватория, която е и завършил със златен медал.
Идва в студиото на "Радиокафе" направо от репетицията си със Симфоничния оркестър на БНР. Споделя, че с радиооркестъра винаги се е чувствал много добре. Предният му гастрол в афиша беше през 2019 е една паметна вечер, посветена на Георги Бадев. Тогава Светлин Русев изпълни три концерта в рамките на една програма. Тази вечер той ще изпълни под диригентството на Марк Кадин двата концерта за цигулка и оркестър от Сергей Прокофиев. Делят ги 20 години във времето, и двата са много интензивни, трудни, изискващи. Досега Светлин Русев е свирил всеки от тях поотделно, "но доста рядко" и никога заедно. На въпроса защо и двата в една вечер, той отговори с нотка хумор – "защото толкова е написал Прокофиев. Ако бях пианист, щеше да е по-трудно, защото клавирните му концерти са 5".
Изключително интересен събеседник е Светлин Русев, говорим за какво ли не – за привличането на нова публика - "много е важно хората веднъж да стигнат до залата. Влязат ли веднъж на концерт, на хубав концерт, музиката, резонансът ще им въздейства на клетъчно ниво". Той е убеден, че 90 от 100 човека се връщат, отидат ли веднъж на класически концерт. За разликата в програмирането и в репертоарната политика между България и западноевропейските държави – "о, много е различно. Там огромно внимание се обръща на образователните програми. Те знаят, че трябва да си отгледат бъдещата публика. А иначе хората навсякъде по света отиват на хубавите концерти".
Разбира се, коментираме и неговата изява на Айфеловата кула, която имаше толкова голям отзвук навсякъде в Европа и как концертите на нетрадиционни места разширяват зрителската аудитория. Светлин Русев разказва и се поредната си с Георги Господинов, в Лондон веднага след спечелването на международната награда Букър, "което е нещо изключително, за него, но и за България, представете си колко хора по света са "гугълнали" България. Аз много се радвам, че Георги Господинов често е в залата на моите концерти" – споделя Светлин
Предстоят му много интересни концерти през лятото, като особено го вълнува гостуването в Макао като солист и диригент, както и в Сеул, в новата концертна зала на един от етажите на голям търговски център, в рамките на проекта Coming Home – той събира музиканти, които са от Сеул или са били свързани със Сеул (като Светлин Русев) и им дава възможност за различни музикални предизвикателства.
Концертът на Светлин Русе със Симфоничния оркестър на БНР е тази вечер, 9 юни, от 19 часа в зала България. Диригент е Марк Кадин, а освен двата концерта за цигулка и оркестър на Сергей Прокофиев, ще прозвучи първата сюита от балета Тривърхата шапка от Мануел де Файа.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..