Нова зала в София ще даде възможност на ученици да се учат и да създават видео игри напълно безплатно. Първите кратки въвеждащи курсове на фондация DevHubOne ще се провеждат цяло лято и са подходящи за всеки ученик.
Само четири месеца след финала на тазгодишния Благотворителен #гудгейм стрийм, в който се включи и Радио София, каузата, за която фондонабираха вече е реалност. Залата (115 кв.м.) се намира в гр. София, бизнес сграда Рувекс, на 10 минути от метростанция Бизнес Парк, на ул. „проф. Александър Танев“ 11. Оборудвана е с 16 компютъра, очила за виртуална реалност и два симулатора за работа във VR среда. Всеки ученик, който желае да се учи да създава видео игри и приложения, може да посещава лекциите и събитията напълно безплатно. Може и да получава информация за седмичната програма и да се запише на някой от курсовете на Discord канала на DevHubOne. Присъединете се тук. Повече в интервюто с Васил Анастасов, основател на Фондация DevHubOne:
"Идеята за залата дойде с моите 5 години преподаване. Много от учениците имат голямо желание да се развиват, но нямат техниката. С очилата за виртуална реалност нещата стават още по-скъпи. Ще минат курс, но без самообучение, няма как да се развият. Покрай кампанията, много компании се свързаха с нас, дариха ни се компютри - за залата и за стипендии, предоставиха ни безвъзмездно помещение.
Стриймът беше много вълнуващ, накрая се получи нещо много ценно и добро. Много хора не знаят колко много професии има в правенето на игри - има по нещо за всеки. В началото фокусираме блиц-курсове с базисни познания. Ако има интерес, бихме направили и по-дълъг курс, такъв е предвиден за есента.
С обявяването на първия курс отваряме бланка за записване, местата са ни за 16 човека веднъж на 1-2 седмици. Едната цел е да пресеем хората, които искат да се развиват. Бързите курсове са перфектно начало. Има няколко дългосрочни плана - програмиране, уебдизайн, арт, 3Д моделиране.
Помещението ни позволява да сме отворени 24/7 за желаещи да работят и през нощта да програмират. Всяка следваща стъпка ставам все по-развълнувам. Има мястото, започваме с изграждане на общността, ще даваме качествено съдържание. Общността още не е сплотена, тя трябва да е отворена и учениците да се чувстват приети. Започнах да се занимавам с това на 14 и имаше хора с много години опит, което ме стресира.
Това ще ги отвори и достъпа към бизнеса. В момента щяхме да сме много по-напред, ако по наше време имаше общност. Със сигурност ще продължа да водя курсове в 51-о, където съм започнал самият аз. Минавам и през други и изнасям кратка лекция какво е DevHubOne. СТЕМ има връзка с програмирането, но и с физиката, за да е максимално потапящо цялото преживяване. Училища, насочени към компютърна анимация, арт, 3Д моделиране, могат да се насочат и към нас. Иска ми са да имаме всички ресурси, които да позволят на всеки да намери добавена стойност.
Вече започваме да работим с всеки, който иска да се занимава - елате и опитайте, дори и да не сте сигурни, може и да се запалите."
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..