Деветото издание на "Срещи на младото европейско кино" ще се проведе от 20 до 25 юни. За поредна година събитието е посветено на кинообразованието на младата аудитория от 3 до 19 години, ще предложи безплатни мероприятия за младата публика на три локации в София.
В предаването "Радиокафе" гостува Еви Карагеоргиу (▲), продуцент на фестивала, сценарист и кинообразователен експерт, част от екипа на ARTE Urbana Colective, който организира това важно културно събитие в столицата.
В изминалите досега 8 издания на фестивала са участвали 5997 гости, 40 представени творци, 180 творчески ателиета и прожекции.
Еви Карагергиу сподели, че предизвикателствата през изминалите години са били големи, не само заради самата пандемия, но основно и заради това, че училищата са били затворени.
„Голяма част от нашите инициативи са в училище през цялата учебна година, затова така завършваме учебната година с много интензивна киноседмица“, поясни тя.
Нашата цел е през цялото това време да създаваме контакти, да запознаваме учители и ученици с киното, за да можем в края на учебната година заедно да го съпреживеем в кинозалите“, посочи тя и допълни, че тогава този процес е бил тотално прекъснат, „но се радваме, че сега имаме рекорден брой киноклубове в цяла България".
Част от програмата на фестивала представя добрите практики, постигнати през миналата година. Първото събитие, с което ще започне фестивала на 20 юни ще представи резултати от „Кино в училище“. В него ученици са гледали известни, класически филми и създали са собствени късометражни и те ще бъдат представени на публиката. "По този начин искаме да покажем и колко много умения придобиват децата, благодарение на заниманията си с кино", посочи Еви Карагеоргиу.
Кои са останалите имена, от арт екипа от професионалисти, които стоят зад „Срещи на младото европейско кино“, ще чуете в разговора.
Сред тях е д-р Мая Недялкова, която проведе преди време специално национално проучване на съвременната българска кинопублика – навици, предпочитания и очаквания за новото кино. Събитията, които обхваща фестивалната програма са съобразени и с това нейно изследване.
Но освен това, което биха искали да гледат децата и младите хора, в рамките на фестивала ще има и друго кино – което не забавлява, но задава въпроси, което има много висока художествена стойност и развива умения като критично мислене, дори естетиката в ежедневието ни, която ако я нямаме, не можем да я приложим.
„Киното е един страхотен инструмент да говорим за всичко това и за нещата от живота, които се случват - подчерта продуцентът. - Тази година в програмата имаме филми от Франция, Унгария, Словения, Швеция, Германия, Украйна, които ако не са показани на този фестивал, няма как децата и младежите да достигнат до тях.“
След всяка прожекция ще има уъркшоп или среща с експерт, който да помогне на публиката да вникне по-дълбоко в това, което е видяла.
Еви Карагеоргиу увери, че на фестивала ще има за всекиго по нещо. Акцент в програмата е „Страхът изяжда душата“ на Райне Фаспиндер - филм класика, чиято тематика днес е изключително актуална.
Локациите на фестивала са Гьоте Институт, Френския институт и Чешкия център.
От 20 до 25 юни учениците, техните учители и родители, ще имат напълно безплатен достъп до цялата програма.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..