Столичната община надгражда системата за разделно събиране на отпадъци за обособяване на "зелени острови" в кварталите.
Първите "зелени острови" за разделно събиране на отпадъци от домакинства като пластмаса, хартия, метал и стъкло, както и хранителни отпадъци в София, са реализирани по пилотен проект в район "Надежда". В резултат на инициативата драстично е намаляло количеството общ смесен отпадък за домакинствата.
Разговор по темата с Десислава Билева – заместник кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване".
Десислава Беилева – заместник кмет по направление „Зелена система, екология и земеползване“.
"Зелените острови" са мярка, която Столичната община предприема по темата за разделно събиране на отпадъците, това е нещо, което е много интересно и смятам, че в него има бъдеще", сподели Билева. Тя обясни, че стартът на "зелените острови" е бил още през 2019 година. Въвеждането им е било много трудно, защото се изисква съгласието на етажната собственост. Проектът е стартирал в кв. Надежда с подкрепата на районния кмет.
"За да получим съгласие да изградим "зелен остров" трябваше да се убедят 300 семейства", разказа тя.
По думите й, той представлява едно ограждение в което има контейнер за всеки тип отпадък, всяко едно домакинство, което се включва, получава безплатен контейнер за изхвърляне на отпадъка и отделен контейнер за хранителен отпадък, както и ключ за този "зелен остров". Идеята е, когато се генерира отпадък, той да бъде изхвърлен именно там, като всеки отключва със своя ключ.
"В началото беше трудно, но хората повярваха и видяха предимствата – първо е чисто, второ, изключително екологично, защото когато хвърляме разделно, ние не замърсяваме нито пластмасата, нито хартията, и тя наистина намира повторно приложение при рециклирането", обясни Билева.
В квартал Надежда с днешна дата има 10 "зелени острова". Район Овча купел последва този пример, там миналата година са изградени още 5 "зелени острова".
В инициативата се включват и кварталите Връбница и Илинден, в които се предвижда да бъдат изградени още 5 "зелени острова".
В 100 процента от столичните училища и детски градини е създадена система за разделно събиране на отпадъците. Изградени са "зелени острови" в два от столичните университети.
Чуйте още подробности по темата от разговора на Елисавета Белеганска, за да разберете кои са следващите стъпки за подобряване на екологията, предвижда Столичната община.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..