В уикипедия не пише, че в „Люлин“ има библиотека, все още има хора, които не знаят. А догодина празнуваме 40 години откакто филиалът та Столичната библиотека е на територията на квартал „Люлин“. Намираме се на възлово място – в блок 330-331 точно зад общината.
С тези думи започва разговорът с Даниела Маркова, която е ръководител на филиал „Люлин“ на Столичната библиотека.
Все пак, по думите ѝ, дори и покрай децата хората влизат при нея и останат приятно изненадани от богатия фонд.
Всяка година за Столичната библиотека се купуват около 25 000 тома. Част от тях са за Люлинския филиал. Освен това читатели правят дарения.
Филиалът разполага с читалня, детски отдел и заемна за възрастни.
Доста голяма част от читателите са деца и ученици, особено през лятното четене и книгите, които са им за предстоящата учебна година, дадени от учителите.
Идват и много работещи хора, които използват всяка минута свободна да четат, пътувайки към работа или по време на отпуск.
Най-възрастният читател е на 92 години, архитект.
„Отношението на децата е може би това една от най-големите ни награди. Наскоро имахме среща с авторката на детски книжки Цвета Брестничка. Децата бяха възхитени - да видят и да общуват с жив човек, който е написал книга. Истинската, неподправената детска радост и възхищение“, допълни Маркова.
Тя припомни, че и това лято в столицата ще бъде осъществена инициативата „Зелени библиотеки“.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..