Наричат го „слънчевото дете“ на българската поезия, виртуоз на българския стих, а творчеството му е сравнявано с празничен ден в нашата литература – става дума за Христо Смирненски, не доживял своите пълни 25 години, но жив и до днес с красотата, силата и посланията на своите произведения.
На 18 юни се навършват 100 години от момента, в който той напуска земния си път.
По повод годишнината памет за поета Христо Смирненски Националният литературен музей и Къщата-музей „Христо Смирненски“ организират поклонение пред гробното му място.
В предаването „Радиокафе“ гостува Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей, за да разкаже повече.
За краткия си жизнен път поетът оставя творчество, което се обединява в 8 тома. Увлечен е по писането от своя брат Тома Измирлиев, който е известен български хуморист. Вуйчо му – Владимир Попанастасов, го запалва по писането, когато Христо е само 10-годишен, разказа Атанас Капралов.
През 1913 година семейството на поета се преселва да живее в София, в тогавашния квартал “Ючбунар“, а от 1915-а живеят в къщата, която е превърната в музей. Домът е обгрижван от Националния литературен музей от 1976 година, когато е създаден музеят, разкри още Капралов.
„Приятно съм изненадан, че днес това е една от най-посещаваните къщи-музеи на НЛМ“, допълни той.
Смирненски може да бъде сравнен с художник, който рисува със слово:
„Тази вечер Витоша е тъй загадъчна и нежна, като теменужен облак в лунносребърни води“ (“Цветарка“)
„Аз лично смятам, че ако Смирненски имаше още живот пред себе си, той щеше да създаде една нова, съвременна поезия - твърди Капралов. - Това, което ни е оставил, мисля, че е достатъчно да се обърнем с уважение към него.“
Още интересни детайли от разговора с Атанас Капралов, чуйте в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..