Днес излъчваме от община Годеч - място с невероятно чист въздух и красива природа. Говорим за живота тук, традициите, празниците и делниците. В началото на предаването ни гостува кметът на община Годеч, Радослав Асенов:
"Чистият въздух и природата ни правят много ранобудни. Не сме толкова лоши хора, всеки си има кусури, но като цяло сме гостоприемни, посрещаме и изпращаме както трябва. Най-добрата оценка за облика ни? Местните не го ценим толкова, нещо, което се случва всеки ден, не се забелязва. Но всички гости не могат да познаят населеното място от последния път, когато са идвали.
Факт е и заселването на софиянци, не само заради КОВИД. Едното е близостта - 45 км от столицата, другото - природата е дар Божи. По постоянен адрес сме около 5 хиляди, на практика, смея да кажа - в пъти повече. В града има няколко основни предприятия, но и малък бизнес, който осигурява работни места. Имаме около 60 свободни места, но имаме и съграждани с професии без реализация със своята професия, които пътуват до столицата.
Най-добрата оценка за свършеното от 2015 насам, могат да дадат хората. Най-големият проблем беше безводието. Часове и дни без вода в определени квартали. Насочихме си усилията първо натам, водопреносната мрежа е почти готова – 26 от 32 км. Само безвремието между изборите ни забави. Предишните години имах над 30-40 души пред кабинета си, ниско налягане и водата не можеше да се качи над 2-ия етаж.
Болна тема, по която се опитваме да работим всеки ден е РУ на Полицията, закрито миналата година от тогавашния министър. Спусна се заповед, бях извикан да ми кажат, че не мога да разчитам на полиция. От РУ с 30 души, днес имаме полицейски участник от 7 човека без патрулен автомобил. Събрахме 3-4 хиляди подписа за връщане на РУ. Надявам се на скорошна среща с новия министър. Освен бежанският наплив има и увеличаване на битовата престъпност. Работното време на участъка е от понеделник до петък до 5 следобед.
Общинската администрация изслушваме и помагаме, най-често идват съграждани, които имат проблеми със съседите - от оградата и кучето, до кой кога и как слуша музика. Няма полиция, която да работи по проблемите. Когато се стигне до кмета, решението няма да е добро за всички и затова ги призовавам да се разберат помежду си. Хората страдат, че по селата няма полицейско присъствие, през нощта преминават бежанци. За обир, човек се е принудил да подаде сигнал до пожарната. Да няма полицейско управление, е безхаберие.
Видовден е празник на общината, започваме от понеделник интензивни мероприятия, в петък започва нов фолклорен фестивал. Кметовете знаят, че цената на успеха им, я плащат близките."
Гостуват ни също телевизионният водещ Деян Славчев – Део, годечкият славей Йоанна Христоскова, Любка Иванова и Камелия Русимова – актьори от местната театрална трупа „ТалантинЪ“, както и Методи Тодоров - главен редактор на „Актуален глас“.
За предизвикателствата пред конния спорт говорим с Владимир Мустакерски - основател на школата по езда и стрелба с лък:
"Още от ранна детска възраст конете са ме привличали. Супергероите бяха индианци, рицари. С годините нещата се развиваха по-надълбоко. Нещата са вързани - конната езда и стрелбата с лък. Учим децата на езда и се опитвам да ги науча да дам пример, ездата е за вдъхновение да се потърси природата.
Децата ми дават жив, пълноценен живот. Годишно минават 150-180 деца. Решението да се разделя с града беше много лесно. Несъпоставим е животът сред природата, моят офис е това (чуват се птички). Това си е личен избор, като човек узрее, взима решенията."
В края на предаването разговаряме с доайена сред учителите Първан Милчев, автор на книгата „Гласовете на спомена".
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..