Днес излъчваме от община Годеч - място с невероятно чист въздух и красива природа. Говорим за живота тук, традициите, празниците и делниците. В началото на предаването ни гостува кметът на община Годеч, Радослав Асенов:
"Чистият въздух и природата ни правят много ранобудни. Не сме толкова лоши хора, всеки си има кусури, но като цяло сме гостоприемни, посрещаме и изпращаме както трябва. Най-добрата оценка за облика ни? Местните не го ценим толкова, нещо, което се случва всеки ден, не се забелязва. Но всички гости не могат да познаят населеното място от последния път, когато са идвали.
Факт е и заселването на софиянци, не само заради КОВИД. Едното е близостта - 45 км от столицата, другото - природата е дар Божи. По постоянен адрес сме около 5 хиляди, на практика, смея да кажа - в пъти повече. В града има няколко основни предприятия, но и малък бизнес, който осигурява работни места. Имаме около 60 свободни места, но имаме и съграждани с професии без реализация със своята професия, които пътуват до столицата.
Най-добрата оценка за свършеното от 2015 насам, могат да дадат хората. Най-големият проблем беше безводието. Часове и дни без вода в определени квартали. Насочихме си усилията първо натам, водопреносната мрежа е почти готова – 26 от 32 км. Само безвремието между изборите ни забави. Предишните години имах над 30-40 души пред кабинета си, ниско налягане и водата не можеше да се качи над 2-ия етаж.
Болна тема, по която се опитваме да работим всеки ден е РУ на Полицията, закрито миналата година от тогавашния министър. Спусна се заповед, бях извикан да ми кажат, че не мога да разчитам на полиция. От РУ с 30 души, днес имаме полицейски участник от 7 човека без патрулен автомобил. Събрахме 3-4 хиляди подписа за връщане на РУ. Надявам се на скорошна среща с новия министър. Освен бежанският наплив има и увеличаване на битовата престъпност. Работното време на участъка е от понеделник до петък до 5 следобед.
Общинската администрация изслушваме и помагаме, най-често идват съграждани, които имат проблеми със съседите - от оградата и кучето, до кой кога и как слуша музика. Няма полиция, която да работи по проблемите. Когато се стигне до кмета, решението няма да е добро за всички и затова ги призовавам да се разберат помежду си. Хората страдат, че по селата няма полицейско присъствие, през нощта преминават бежанци. За обир, човек се е принудил да подаде сигнал до пожарната. Да няма полицейско управление, е безхаберие.
Видовден е празник на общината, започваме от понеделник интензивни мероприятия, в петък започва нов фолклорен фестивал. Кметовете знаят, че цената на успеха им, я плащат близките."
Гостуват ни също телевизионният водещ Деян Славчев – Део, годечкият славей Йоанна Христоскова, Любка Иванова и Камелия Русимова – актьори от местната театрална трупа „ТалантинЪ“, както и Методи Тодоров - главен редактор на „Актуален глас“.
За предизвикателствата пред конния спорт говорим с Владимир Мустакерски - основател на школата по езда и стрелба с лък:
"Още от ранна детска възраст конете са ме привличали. Супергероите бяха индианци, рицари. С годините нещата се развиваха по-надълбоко. Нещата са вързани - конната езда и стрелбата с лък. Учим децата на езда и се опитвам да ги науча да дам пример, ездата е за вдъхновение да се потърси природата.
Децата ми дават жив, пълноценен живот. Годишно минават 150-180 деца. Решението да се разделя с града беше много лесно. Несъпоставим е животът сред природата, моят офис е това (чуват се птички). Това си е личен избор, като човек узрее, взима решенията."
В края на предаването разговаряме с доайена сред учителите Първан Милчев, автор на книгата „Гласовете на спомена".
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..