За поредното софийско издание на webit ни разказва основателят му, д-р Пламен Русев:
„Първото събитие е от 2008, идеята е от година по-рано. Исках да променим начина, по който светът се отнасяше към нас, да не сме винаги „най-бедната и корумпираната“. Когато държавата не ти помага, поне да не ти пречи. По онова време дигиталните предприемачи не бяхме много. Кога, ако не сега и кой, ако не ние. Започнахме като концепция за привличане на възможности.
Да се търсят таланти, които да правят развойни центрове в София. Бързо станаха 5-7 хиляди. Винаги тук е имало webit. Всичко е резултат на здрава работа. Винаги сме разчитали на себе си, но покрай нас също винаги е имало хора, които са ни помагали. Доверието прави нещата лесни. Лесно и работа не вървят заедно.
Искаме да направим нещо в повече. Добавяме две неща – основен фокус е ИИ. Той променя в момента живота на всички, хората е добре да бъдат информирани, вместо да се страхуват от него. Поемаме ролята на държавата, когато работим по имиджа на България, когато инвестираме в него, когато привличаме инвеститори. Когато се борим да привличаме световните лидери тук, ние се борим с дъжавата Португалия, която инвестира 11 милиона в това при нулеви инвестиции от нашата държава. Привлекли сме световните лидери в ИИ – предстои ни огромен нов скок, за който никой не е подготвен достатъчно.
Другото ново е глобалния инвестиционен форум, говорим за моделите на финансиране. Възможността е новото правителство да презентира инвестиционни проекти, както и големите фирми. Това е нашият нов подарък към нашата страна. България е на последно място по привличане на инвестиции в Европа. Трябва да има здрав разум, трябва да се задържат и привличат таланти, но това се случва с целенасочена доктрина за привличане на инвестиции. Има ли такава в страната? Няма. Цифрите на инвестициите говорят. Запознаваме инвеститорите с предприемачите и иноваторите. Ако държавата осъзнае, че това е изключителен инструмент, от който да се възползва и да се включи, нещата ще тръгнат. Това върви и с привличане на медийно внимание. Спасяването на човешкия вид е мултитрилионна възможност.“
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..