Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се грижим за дърветата в София и да пазим достойнството им?

Момчил Панайотов
Снимка: ltu.bg

В София има около 640 000 дървета, а като добавим Витоша и околностите на града – общо стават 5 милиона. Освен това има много хубави паркове в столицата, и то в централната част на града, коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Момчил Панайотов, преподавател в Лесотехническия университет.

Той припомни, че още през 1938 г. е разработена концепция за т.нар. "зелени „клинове", след това е имало и други добри инициативи, но за съжаление „в последните десетилетия беше намалено темпото. За съжаление има и неща, които вече нямат оправяне - места, които трябваше да бъдат паркове, а станаха квартали“.

Дендрологът обясни, че дървото е жив организъм. Когото му се премахне короната, то изпитва жесток стрес.

„Ако искаме короната да остане малка, трябва да се започне по-навреме, а не да се чака дървото да стане на пределна възраст. И най-важното - това да се прави от човек, който наистина е специалист“, подчерта Панайотов.

По думите му, всяко дърво има естетическа стойност, има достойнство. Трябва да се пазят видовете всячески, дори и при ремонт – да не бъдат наранени.


Снимка: Столична община

В градовете трябва да се вземат превантивни мерки. Периодично да се оглеждат дърветата и когато има сухи клони, например, те да се отстраняват, за да не създават опасни ситуации по време на буря, например.

„Трябва да се погледне от специалист внимателно и да се вземе решение в крайна сметка как да се намали короната и дали да се премахне. Но истината е, че често хората, които трябва да се занимават с това, се застраховат, за да не стане най-лошото.“

Панайотов обърна внимание, Столичната община трябва да има и разчита на необходимия брой експерти, които да правят оглед на дървета, дори и вътре в дървото, за което има специални уреди (томографи).

„Всяко дърво, което е в града, трябва да има досие. Ако това е било кауза невъзможна в миналото, в момента информационните системи позволяват да се реализира“, допълни още Панайотов.

Той напомни възможността гражданите да подават сигнали до общината, когато забележат сухо или опасно дърво.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семеен център "Яко детство" подкрепя децата в риск, надграждайки заниманията им в училище

Отново фокусираме вниманието си върху децата в риск. България е с най-високи показатели сред страните в Европейския съюз относно децата, които живеят в риск от бедност у нас. Разговаряме с представители на Семеен център “Яко детство“, където използват хибриден модел на работа, за да помогнат на тези деца. Как реално този подход допринася..

публикувано на 09.09.25 в 18:22
Снимката е илюстративна

Млади учени от БАН може да останат без жилищата си в Студентски град

Блок 58 в Студентски град е една от многото сгради в столичния район "Студентски“, в която се помещават общежития. В последните години многоетажната сграда претърпя ремонти дейности, благодарение на които помещенията придобиха модерен облик. Конфликт на интереси обаче предизвика въпроса: "Кой е редно да обитава общежитията във вход А на блок..

публикувано на 09.09.25 в 17:25

Читалището става на 170 години

Читалището е типично българска обществена инициатива с учебно-просветителски функции, която има световно културно значение. През 2017 г. е вписана в Регистъра на ЮНЕСКО за опазване на добрите практики и нематериалното културно наследство. Първото българско читалище, наречено "Еленка и Кирил Д. Аврамови" е основано 1856 година в град Свищов по..

публикувано на 09.09.25 в 16:15
Павел Вълчев

Павел Вълчев: Стартът на политическия сезон безспорно предвещава високо напрежение

Стартът на политическия сезон у нас безспорно предвещава високо напрежение, коментира пред Радио София социологът от Алфа Рисърч Павел Вълчев. "По този начин беше дефиниран и от премиера, и от президента. Виждаме много сюжетни линии, по които може да се каже, че има високи нива на политическо напрежение. Доколко това напрежение ще доведе до..

публикувано на 09.09.25 в 15:32

Служителят на ЦГМ, който нападна двама мъже в София, остава окончателно в ареста

Служителят на Центъра за градска мобилност Иван Алексенко, който след спор за поставена скоба нападна двама мъже в центъра на София, остава окончателно в ареста. Софийският градски съд потвърди мярката му за неотклонение "задържане под стража" по обвинение, че е нанесъл лека телесна повреда на повече от едно лице. В мотивите си..

публикувано на 09.09.25 в 13:41

Радио София празнува 18 години с демонстративен тенис турнир, с участието на любими артисти

Радио София ще отпразнува своето пълнолетие на 13 септември (събота). В предаването “Радиокафе“ ни гостува един от най-активните инициатори и автор на идеята за празника, DJ Мартен Роберто, който с много вълнение и настроение заяви: "Това, което предстои на 13 септември, е нещо, което принадлежи на сто процента на целия екип на Радио..

публикувано на 09.09.25 в 13:21
Катина Симеонова от организаторите

Зелена седмица в Банкя за здраве и чиста природа

Проект “Зелена седмица в Банкя - заедно за здраве и чиста природа" се реализира в Банкя, от 8 до 14 септември. Той се изпълнява с финансовата подкрепа на Столичната община - Програма “Европа” 2025, от Сдружение “Пътека на желанието” в партньорство със Столичната община - район “Банкя”. За инициативата разказа пред Радио София  Катина..

публикувано на 09.09.25 в 12:35