Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

22 юни, Първо студио на БНР, 19 часа.

Джазът среща класиката в "Картини от една изложба"

За джаз концерта от афиша на Българското национално радио "Картини от една изложба", който ще се състои на 22 юни 2023 г. в Първо студио на БНР е разговорът в предаването "Радиокафе" с Константин Костов и Антони Дончев.

"Направил съм целия цикъл така, както си съществува в оригинал – за пиано и след това за оркестър, който е оркестриран от Равел. Тук ще го чуем в малко по-джазов вариант, тъй като да не забравяме, че това е Биг бенд, а той има едни специални функции, които са задължителни като форми, като похвати, които се използват в Биг бенда, така че тук настроението ще е по-джазово", увери той.

За процеса на работа споделя: 

"Беше много интересен, интензивен, мога да кажа, че абсолютно бях пленен и го направих за около 3 месеца. Това са 13 пиеси, различни по характер,  и стилово. Мисля, че се получи доста добре и се надявам да бъде един успешен концерт".

Константин Костов е завършил в Германия специалност "Джаз-пиано". Живял е там 20 години, където развива и преподавателска дейност. Свирил е с големи музиканти, сред които и Грегъри Портър. "Беше едно хубаво преживяване в Шчечин, Полша със Шчечинската филхармония и с моето джаз трио", разказва той. Споделя още, че и в Германия е свирил интензивно, но е бил отдаден повече на преподавателската си дейност. А в Полша:

"Джазовите среди в Полша винаги са ми били интересни, защото поляците сами по себе си са доста увлечени по модерния джаз, пък аз също харесвам този тип музика", разкрива Константин Костов.

Към Антони Дончев: Какво е Вашето взаимоотношения с "Картини от една изложба"?

"Отношенията ми въобще с музиката на Мусоргски – невероятно силна и дълбока музика, която от дете обожавам". Споделя, че няколко пъти е имал щастието да участва в подобни проекти.

"С едни австрийски музиканти направихме проекта Mussorgsky discovered с различни произведения на Мусоргски и сега, благодарение на Косьо, имаме възможността отново да се докоснем до тази велика музика. И за това, че тя претърпява толкова много трансформации в днешния ден и много хора се обръщат към нея, е доказателство, колко стойностна е", не крие вълнението си той.

Как "Картини от една изложба" стана част от сезона на Биг бенда на БНР и още подробности ще чуете в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48