Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в полза на хората

Снимка: Радио София

Как изкуственият интелект може да бъде в полза на хората? Институт GATE създава цифров двойник на София. Мисията на GATE е да провежда приложни изследвания, да развива иновации и да предлага образование в областта на големите данни и изкуствения интелект в сътрудничество с правителството, индустрията и предприемачите. Въз основа на това, институтът ще създаде добре образовани професионалисти, нови възможности за бизнес и обществено въздействие в България и Европа. Подробности по темата разказа директорът на GATE проф. Силвия Илиева.

"Ние вече четвърта година работим в областта на големите данни и изкуствения интелект, а изкуственият интелект без големи данни няма как да стане. Направленията, в които сме се насочили са "Градове на бъдещето", "Цифрово здравеопазване", "Интелигентно правителство", и "Умна индустрия". Широк спектър, което съответства и на името ни, в полза на обществото, в полза на всеки един от нас", заяви тя.

По думите й изкуственият интелект може да бъде полезен във всяка една точка от ежедневието ни, но най-полезен е в областта на здравеопазването. С негова помощ могат да бъдат открити нови лекарства, да се персонализира лекуването на различни заболявания, в зависимост от спецификата на всеки един човек. В института фокусът е върху болестта на Алцхаймер, където съвместно с Оксфордския университет е разработен модел, чрез който да могат да се класифицират хора, намиращи се в предклинична фаза на болестта, отбеляза проф. Илиева.


Проф. Силвия Илиева, директор на Института GATE, е сред панелистите от форума, посветен на Зеления преход - Green transition 2023, където ще представи текущите резултати от работата в направление "Градове на бъдещето".

"Примерът, който мога да дам и е актуален за всички нас живеейки в София е, как със средствата на изкуствения интелект можем да анализираме качеството на въздуха, като предсказваме нивата на замърсителите не само във времето, но и в пространството", отбеляза тя. Относно "градовете на бъдещето" проф. Илиева поясни, че те са следващата стъпка след т. нар. "умни градове", които използват изкуствения интелект за да си автоматизират процесите, по които работят.

Част от тези процеси са системи за умно паркиране и управление на трафика. Другият аспект са тези градове да бъдат в услуга на хората, а също така е тези градове да бъдат устойчиви и в синхрон с природата. Например това е използването на алтернативна енергия, предприемането на действия, които са свързани с намаляването на въглеродните емисии и др.

"По отношение на цифровия двойник, това ни е един от първите и пилотни проекти, като цифровият двойник не е някакво ново понятие, то широко се използва в индустрията. За първи път тръгва през 2002 година от НАСА, както и много други технологии, като цифровият двойник е едно виртуално цифрово копие на физическия свят", поясни проф. Илиева. Тя допълни, че на база данните, с които се разполага може да се правят анализи и симулации и да се предвиждат различните резултати от провеждането на някое действие, като по този начин биха се избегнали редица грешки.

През есента ще стартира проект за изграждането на общо европейско пространство от данни в областта на градската мобилност, като Институт GATE координира българското участие и е в партньорство с Центъра за градска мобилност и Столична община. Целта е да бъде реализиран пилотен сценарий за интегриран градски транспорт.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честит Ден на народните будители!

На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители! В този ден отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Славата на пръв будител носи Паисий Хилендарски. Сред най-почитаните са Свети Иван Рилски, Владислав..

обновено на 01.11.24 в 07:40

Слънце през висока облачност

Днес преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Към обяд видимостта ще се подобри и облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен вятър от..

публикувано на 01.11.24 в 07:20

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16