"Аз искам да отбележа, че между подводниците, с които съм имал възможността да се запознавам и да командвам и тези батискафи има не малка разлика. Те са предвидени за работа на много по-големи дълбочини, но с по-малка автономност и по-малък екипаж. Това, което аз следя като съпричастен човек, водолаз и подводничар е, че моето лично мнение е, че шансът за оцеляване на петимата на борда вече е твърде малък. Както споменаха и канадските власти, запасът от въздух, който имат е за четири денонощия и следейки събитията твърде малко остава", отбеляза Кукуров.
По думите му трудността за локализиране се състои това, че дълбочината е твърде голяма - около 2500 метра.
"Според мен проблемът няма да е толкова в локализирането на обекта, тъй като се знае сравнително къде е. Отвътре хората все още показват жизнена дейност, тоест, има сигнали, че са живи, но по-голямото предизвикателство е изваждането на подводницата, защото една спасителна операция на такива дълбочини изисква поне според мен голяма логистика и време за подготовка", каза Кукуров.
Той посочи, че рисковете да се слезе на такава дълбочина са големи, но развитието на технологиите се ражда точно от такива смели хора. Освен това каза, че шанс за спасение винаги има, тъй като има начини за облекчаване на консумацията на въздух с по-малко движения.
"Бивш подводничар няма. Аз съм съпричастен с тези хора и както виждате има нови и нови технологии. Но това, което е заложено и при нас с почукване да покажеш, че все още си жив, което сме го учили още от 40-те години на миналия век и продължава и досега да се използва, така че докато има почукване от корпуса никой на повърхността не трябва да спи спокойно и да слага край на спасителната операция", заключи Камен Кукуров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..