По думите й причините са различни и особено, като се погледне на регионално ниво, но основното е, че има доста раздути бройки в приема в старите селскостопански гимназии, както и в хотелиерството и ресторантьорството. В по-техническите, инженерните специалности и тези, които са свързани с преработващата промишленост има по-малко бройки, а те са реално с най-голям брой заетост в професионалната квалификация.
Славова сподели, че има глад за IT специалисти и затова би могло делът на професионалното образование в този сектор да се увеличи. Тя отбеляза, че подредбата, както и резултатите на областите не зависи от тяхното икономическо развитие. Столицата е на първо място заради високите дялове на учащи и заети с професионална квалификация в ИКТ сектора, а почти отсъстват заети и учащи в селското стопанство. Област Ловеч е на последно място основно заради това, че има много висок дял на тези, които учат хотелиерство и ресторантьорство, а в този сектор там почти няма заети с тези специалности.
"Ние в изследването сме наблегнали много силно това, че трябва през целия процес на обучение да има професионално ориентиране. Да знаят хората в определена специалност какво могат да работят, даже още преди да са се записали да учат за тази специалност", посочи Славова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
От Националния литературен музей са подготвили различни инициативи, свързани с отбелязването на 175-тия юбилей от рождението на Иван Вазов. Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов В деня, когато Патриархът на българската литература е роден, ще се проведе награждаването в Националния детско-юношески конкурс за..
Ден преди Столичният общински съвет да обсъди и гласува промени в Наредбата за общинските жилища (първа точка в дневния ред на заседанието на 10 юли ) , кметът на район "Люлин" Георги Тодоров изрази становището си, изпратено до всички общински съветници. В него той изтъква: "Люлин“ е районът с най-голям брой общински жилища в..
Пътеводител за медийна грамотност в дигиталния свят е създаден от младежи за младежи, в рамките на програма "Еразъм+" и в резултат на провелите се младежки национални срещи в страната, в които се включват над 320 ученици. “В проекта участваха над 400 младежи от цялата страна, които преминаха през интерактивни обучения, дискусии и ситуации...
Студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Причината е увеличените таксите за платена форма на обучение, които висшите учебни заведения въвеждат, съобщава Нова телевизия. Според студентите това е удар срещу правото им на образование. Организаторите на недоволството са от Юридическия факултет на СУ, но..
Народният театър подарява на зрителите си кодове за отстъпка за представленията през септември и отбелязва тържествено 175 години от рождението на Иван Вазов в поредица, която ни припомня Патриарха на българската литература и патрон на първата ни сцена. През целия ден на 9 юли, когато се отбелязва годишнината от рождението му, на площада пред..
Днес през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Над Северна България и на места над Южна ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Над югоизточните райони ще е предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Вятърът в..
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..