Гмуркане без водолазна екипировка в басейн, Черно море и Бяло море представя Любомир Стефанов. Той се занимава със свободно гмуркане над 10 години и води курсове за начинаещи от над 5 години.
В предаването "Радиокафе" той разказа подробности за този спорт, за кого е подходящо свободното гмуркане, както и за кого не.
Най-напред Стефанов даде дефиниция какво представлява свободното гмуркане – то е гмуркане със задържане на дишането, или гмуркане на един дъх, при което не се използва леководолазно оборудване – тежки бутилки и леководолазен апарат.
Най-честото приложение на свободното гмуркане е с любителска цел – разглеждане, снимане под вода и подводен риболов. Практикуван най-често от мъже, то е достъпно за хора в добро здраве и които имат базови плувни умения, поясни той.
Спортното направление на свободното гмуркане е с цел постижения, но не се практикува толкова често.
"Малцина от хората, които се гмуркат на един дъх го правят с цел постижения. Повечето го правят през лятната ваканция, когато посещават по-екзотични дестинации – пътуват, разглеждат, забавляват се, снимат", разкри Стефанов.
Спортното гмуркане се практикува както в море, с цел постигане максимална дълбочина на един дъх, така и в басейн. Една от дисциплините практикувана в басейн се нарича статична апнея, чието наименование идва от гръцки език и означава "задържане на дишането".
"Това е най-мързеливата известна спортна дисциплина, защото човекът просто лежи на повърхността на водата и не диша като целта е да издържи възможно най-дълго без дъх", твърди експерта.
Снимка: seanomad-freediving.com
Световният рекорд за мъже в тази дисциплина е 11 мин. и 35 секунди, а за жени – 9 мин. и 2 секунди, съобщи той.
"Динамичната апнея" е другата дисциплина на свободното гмуркане, която се практикува в басейн, с цел покриване на хоризонтална дистанция на един дъх.
"Световният рекорд при мъже с моноплавник (подобен на опашка на кит) e 301 метра на един дъх под вода. Това са 6 дължини", уточни Любомир Стефанов.
"Хората се изморяват да изплуват 6 дължини без да спират дишайки, а световния рекордьор в тази дисциплина го прави на един дъх, с моно плавник", направи съпоставка той.
Поддисциплините в басейн са динамична апнея с моно плавник, с 2 плавника или без плавници – целта е да се покрие максимална дистанция на един дъх, без значение за колко време, каза още Стефанов.
"Истинското спортно гмуркане се практикува в море, където целта отново е да се постигне максимална дълбочина на един дъх. Там световният рекорд за мъже с моно плавник е 130 метра дълбочина, надолу и обратно. Без плавници – това е най-чистата, най-атлетична дисциплина, а световният рекорд е 102 метра. Световен рекордьор в дисциплината е новозеландецът Уилям Трубич, който до момента е недостижим", разкри Любомир Стефанов.
"Имаме няколко дати за тридневни курсове за начинаещи на Приморско и тъй като голяма част от хората предпочитат гръцкото море на Халкидики, през целия юли месец сме на Никити (средния ръкав на о. Халкидики), на около 400 километра от София“, съобщи той.
По думите му, базовите изисквания към участниците са да са в добро здраве и да имат комфорт във водата.
"Наша задача е, на първо място да покажем как се практикува безопасно подводно гмуркане, тъй като това е занимание, което има своите рискове, ако не знаем какво трябва и какво не трябва да правим", категоричен е Любомир Стефанов.
Чуйте още интересни подробности по темата в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..