Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако си дал

8
Ивелина Антрова и Лили Осойска
Снимка: радио София

Първият по рода си благотворителен фестивал „София мото фест“ е от 23 юни до 25 юни в парковото пространство на Терминал 2 - Летище София. Фестивалът е уникална комбинация от множество активности, разположени върху площ от над 100 декара. Входът е безплатен.

Каузата е да популяризират значението и смисъла на донорството и трансплантацията. Фестивалът има за цел да събере заедно мотоциклетисти, лекари, трансплантирани хора, представители на НПО сектора, институции, бизнеса и др. поддръжници на каузата. Песента „Ако си дал“ в изпълнение на Емил Димитров е музикален символ на събитието. Със събраните средства, организаторите на мото феста ще закупят и дарят медицинска апаратура.

Даниел Капсъзов, моторист, изпълнител директор на фондация “Благотворителност и милосърдие“ и основен инициатор на събитието, разказва за неговата идея и кауза:

"Събитието е уникално, събрахме се всички софийски мотоклубове, обединихме почти всички НПО, работещи в сферата на донорството и трансплантациите, както и много трансплантирани. От мотористите не става донори, ние сме най-незащитени. Искахме да използваме прякора си "донори", за да ни чуят повече. Достигнахме до много хора. Целта ни е да съберем разнородна публика. Донорството е продължаването на човешкия живот. Да кажеш "да" на донорството спасява - един донор може да спаси 8 живота. 

Подкрепени сме от много болници, МЗ. Лекарите ни правят чудеса, но има нещо сбъркано в системата. Има огромно желание нещата да се случат.

Подкрепата е всеки да дойде, да се повесели, да види и чуе това, което ще се каже от нас и от трансплантираните. Никой не трябва да се притеснява да бъде донор - нищо не може да се отнесе на онзи свят.

Парадът на мотористите бе воден от председателя на НС, яхнал своя мотор. Повечето от трансплантираните плакаха при изпълнението на "Ако си дал", предоставена ни от сина на Емил Димитров. Беше прекрасно, с думи не може да се пресъздаде. Явно, че да правиш добро е заложено. Хората са с големи сърца. Ние сме хора, които сами трябва да си разрешим проблема. Системата сме я създали ние и трябва да ѝ посочим слабостите. Дори и един спасен човешки живот си заслужава. Светлината по пътя ни е най-важното."

Цветан Еремиев от мотоклуб "Атрокс" продължава по темата:
"Каузата помага да се спасяват човешки животи. Тя е национална, не е лична. Имаме в клубовете хора, които работят в здравни заведения и решихме хората да разберат какво е кампанията "Да за живот". 
Подкрепяме най-различни каузи, освен че си караме моторите. Ако има добра кауза, като се съберем я обсъждаме. Невинаги всички са съгласни, но едно хоби ни обединява. Хората, които карат мотори имат сходни идеи за живота. Все още има представа за нас като за престъпници, но 99% от нас сме нормални хора, които искат да правят добро. Да влезеш в клуб е трудно, трябва да се докажеш в кауза за идеална цел. 
Атмосферата е празнична. Направихме го грандиозно. Програмата ни е пълна с неща за забавление на деца и възрастни. Днес очаквам много повече хора. Всички софийски мотоклубове имаме шатри тук, всеки може да се запознае с нас и ако прояви желание, да се запише. В  мотоклубовете кандидатстването е тежка и дълга процедура, ние да разберем дали на човек му се участва в нашите каузи и обратното." 
Христина Йорданова от "София фестивал спийд" ни въвежда в организацията на събитието:
"Подготовката беше трескава, но организацията е перфектна. Предлагаме изложба с над 50 уникални автомобила, ретро сектор. При нас са и двата отбора на ТУ-София. Има живо рисуване на художник, посветил се на автомобилни брандове. Отговорността към шофирането се възпитава от ранна възраст и за децата ще има специална проява."
Тихомир Христов, лекар в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков":
"Това е начин за спасяване на млади хора. Около 30 чакат за сърдечна трансплантация, около 1000 чакат за трансплантация въобще. Решението за донорство трябва да се вземе бързо след мозъчна смърт. За сърце, диапазонът е 6 часа, колкото по-малко, толкова по-лесна е трансплантацията. Редно е психологът в болницата да обясни на близките колко е важно дарителството. 
Нашата болница провежда кампании, подкрепяме всяка клиника, която иска да работи в тази насока. В тесен контакт сме с Агенцията по трансплантология и се взема решение след генетичен тест. Екипът ни е обучен и сме абсолютно подготвени с техника, не изоставаме нито по стандарт, нито по техника. Но няма достатъчно количество подадени донори.
Проблемът е в световен мащаб. Чакащите са в пъти повече от донорите. Може би тук сме недостатъчно активни със запознаването на повече хора с идеите за трансплантация. Информационната кампания трябва да се насочи към обикновения човек. Всички близки на донорите приемат, че животът на донора продължава в реципиентите и поддържат дълго време контакт с тях. След КОВИД хората продължават да се страхуват от вирусни инфекции, трябва да се извършват големи кампании за профилактика. Отворени сме към всеки, който има нужда от информация."
Лили Осойска от Сдружението на жените мотористи в България „Lady Bikers” разказва за сплотеността на мотористката общност в България и ролята на жените мотористи в нея. Ивелина Антрова също е част от сдружението:
"Ние сме може би от най-добрите потенциални донори, аз съм донор. Нямаме състезателен характер. Успяваме да даваме гласност на такива идеи. Страх и предразсъдъци са тези за донорството, както и тези, че жените не можем да караме мотори. Хора ги е страх от кръводаряване дори. Стига да се има възможност, трябва да се дарява и помага.
Не влизаш в организация като нашата с предразсъдъци. Когато имате нужда от помощ, ние сме там. От една страна е взаимната подкрепа. Другото е да се подстрекаваме за различни кампании - срещу рака на гърдата, срещу домашното насилие. Хората, които носят своите елеци показват с нашивките си на какво могат да разчитат на нас на пътя. Те са по-голяма отговорност. Имаме затворена ФБ група. Доста неформални сме, няма изискване за кубатура на мотора - приемаме всякакви. Младите са с манталитет "давай напред!"
Николай Филипов от секцията с кемперите подсилва лятното ни настроение:
"Представяме 10-11 модели, включително  нови и непознати на българския пазар кемпери. Започнахме да отдаваме кемпери под наем преди 4 години. Започнахме с 4, сега са 50. Интересът е голям, хората се връщат с огромни усмивки. Имаме хладилници, сателити телевизори, нивелатори. Всички наши кемпери са категория Б и могат да бъдат спрени на всяко паркинг място. Друга е темата с къмпингуването. Нямаме нужда от ток и вода, имаме нужда само от въздух. Средно имаме около 120 л вода. Предпочитани дестинации са Гърция и Турция. Изборът е огромен. В България с две ръце мога да поканя в къмпинг Велинград, както и на още няколко нови, основно в страната, има липса на морето."
По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45